Muusika kuulamise mõju kliimale

Äli-Ann Klooren

Äli-Ann Klooren

Üks mu lemmikajakirju on BBC Music, kust loen erilise huviga muusikakriitiku ja kolumnisti Richard Morrisoni kirjutisi. Eelmise aasta oktoobrikuu numbris oli ta võtnud teemaks muusikute „panuse“ kliimamuutusse. Praegu, mil kogu muusikaelu on täielikult seiskunud, võib sellest kirjutamine mõjuda soola raputamisena haavale. Aga võib-olla peabki pärast sellist raputust üht-teist ümber korraldama. Mõned keskkonnale kahjulikud ilmingud, millest Morrison kirjutab, ei tule üllatusena: orkestrite ja ansamblite reisimine lennukiga, suured muusikafestivalid, kuhu tulevad kokku muusikud ja ka publik üle kogu maailma jms. Nende mõistetavate seikade kõrval on välja toodud ka hoopis ootamatu uuringutulemus. Võiks arvata, et oleme teinud kliimale heateo, kui ei kuhja enam koju vinüülplaate ja CDsid, mille tootmiseks on vaja plasti. Glasgow ja Oslo ülikooli korraldatud uuring „Muusika maksumus“ aga näitab, et meie süsinikujalajälg on märksa suurem muusikat alla laadides ja striimides, kuna selleks vajalike seadmete laadimiseks kuluva elektriga kaasneb 350 mln kg kasvuhoonegaase aastas.* LPde kõrgajal tekitas aga plaatide ja ümbriste tootmine vaid 140 mln kg ning CDde väljaandmine 2000. aastal, mil nende müük oli tipus, 157 mln kg kasvuhoonegaase. Niisiis, kui tõmmata paralleel praeguse olukorraga, siis mõni nähtamatu nähtus võib maksma minna palju rohkem kui käega­katsutav.
Morrison on tundnud muret ka lindude arvukuse vähenemise pärast, mis võiks ju olla pidu kõikvõimalikele ussidele ja tõukudele. Aga võta näpust: kui mu vanemad pidid tohutut vaeva nägema õunapuude pritsimise ja mürgitamisega, et mõnigi ussiauguta õun saada, siis praegu on ilmselt õhusaaste teinud oma töö ja minusugune laisk aednik võib igasuguse puuhoolduseta igal sügisel keni, ussidest uuristamata õunu korjata.

* Matt Brennan, Paul Archibald, The economic cost of recorded music: findings, datasets, sources, and methods. University of Glasgow, Glasgow 2019.

Äli-Ann Klooren on muusikateadlane

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht