Eestlaste teekond tippjalgpallis

Peagi algaval jalgpalli-MMil Eesti koondist ei ole, kuid värskes dokumentaalsarjas „Kõik või mitte midagi. Arsenal“ näeb Eesti väravavahti Karl Heina tegutsemas maailma tugevaimas jalgpalliliigas.

INDREK VOLT

Dokumentaalsari „Kõik või mitte midagi. Arsenal“ („All or Nothing: Arsenal“, Suurbritannia 2022, 8 × 50 min), Amazon Prime Video.

Arsenal ja Liverpool – milline meile oluline ühisjoon on neil kahel legendaarsel Inglise jalgpalliklubil? Neis klubides mängivad või on mänginud Eesti jalgpallurid. Veel nelja aasta eest kuulus Liverpooli ridadesse Ragnar Klavan. Arsenali puhul võib rääkida lausa kahest Maarjamaa pallurist, mõlemad väravavahid. Aastatuhande esimese kümnendi keskpaiku pallis Kahurite (Arsenali hüüdnimi) ridades Mart Poom ning praegu kuulub Arsenali hingekirja Karl Jakob Hein.

Amazon Prime’i spordimeeskondi tutvustava sarja „Kõik või mitte midagi“ raames jõudis hiljuti vaatajateni Arsenali käsitlev dokumentaalsari, mille keskmes on klubi tegemised hooajal 2021-2022. Paraku ei näe me peagi algaval jalgpalli-MMil Eesti koondist, kuid see-eest saab selles seriaalis näha Põlva noormeest Karl Heina tegutsemas ühe maailma tuntuima jalgpalliklubi koosseisus. 20aastane Hein on seni mänginud põhiliselt Arsenali noortemeeskonnas, kuid ta on jõudnud juba ka põhimeeskonna varumeeste pingile.

Jalgpallimäng ei alga ega lõpe kohtuniku vilega väljakul. Suur osa tööst tehakse ära väljaspool palliplatsi ning tugipersonal jääb sealjuures enamasti avalikkuse eest varju. Sarjas „Kõik või mitte midagi“ on lubatud kaameratega esmakordselt Arsenali riietusruumidesse. Vaatajad saavad osa meeskonna siseelust, nii positiivsest kui ka negatiivsest, ning tutvustatakse lähemalt, kuidas tiim toimib. Osa meeskonnast lubab võttemeeskonna suisa koduseinte vahele. Sõna saavad ka fännid. Mõistagi on jalgpallimeeskonnas väga oluline roll varumängijatel ning meie rõõmuks saab Karl Heina näha üksjagu.

Usutavasti on enamikule Eesti vaatajatele seriaali peategelaseks just Hein, aga tegelikult keskendutakse peamiselt siiski peatreenerile Mikel Artetale. Üldsusele jääb suur osa peatreeneri tööst nähtamatuks ning tihtipeale ei mõistetagi, kui olulist rolli ta meeskonna käekäigus mängib. Paljudele on peatreener lihtsalt keegi, keda kritiseerida, kui meeskonnal halvasti läheb. On levinud arvamus, et võidavad mängijad, kuid kaotab treener. Sarjas käsitletav hooaeg 2021-2022 algas Arsenalile kolme kaotusega ning paljud fännid nõudsid Arteta lahkumist klubi eesotsast.

Arsenalis mängib Eesti koondise esiväravavaht Karl Jakob Hein (üleval vasakul).

Kaader filmist

Arteta, kes lõpetas mängijakarjääri 2016. aastal, rakendab treeneritöös mängijana omandatud kogemusi ning kasutab sealjuures originaalseid ja ebatavalisi meetodeid. Sarjas räägib ta värvika loo, kuidas ühe matši ajal segas vastasmeeskonna elav kaasaelamine teda niivõrd, et ta ei suutnud enam kohtumisele keskenduda. Säärast asja olevat ta oma mängijakarjääri jooksul kogenud vaid korra, legendaarsel Anfieldi staadionil, tulihingeliste Liverpooli fännide ees. Et enda mängijaid Anfieldi meluks ette valmistada, treenib Arteta ühes episoodis meeskonda, lastes samal ajal kõlaritest legendaarset Liverpooli hümni „You’ll Never Walk Alone“.

Poom ja Klavan mängisid jalgpalliajaloo legendaarseimate peatreenerite käe all. Poomi ajal oli Arsenali lootsiks Arsène Wenger, Klavanit juhendas Jürgen Klopp. Nii Kloppil kui ka Wengeril oli oma jalgpallur, kelle nad olid meeskonda toonud ning kelle talendi tõeliselt särama lõid: Kloppil Mohamed Salah ja Wengeril Thierry Henry, kes saab sõna ka seriaalis.

Sarjas käsitletud periood oli ka Arsenali avahooaeg noorele ja talendikale norralasele Martin Ødegaardile. Omal ajal imelapseks tituleeritud ning nüüdseks 23aastasele Ødegaardile on Arteta tolle noorele eale vaatamata usaldanud sel hooajal meeskonna kapteni ülesanded. Võib öelda, et Arteta käe all pakub ta mängu, mida temalt omal ajal oodati. Sugugi mitte iga imelapseks tituleeritud sportlane ei täida oma karjääris neile pandud ootusi.

Hea treener oskab mängijates välja tuua parima ning arvestab nende isiksusega. Selle illustreerimiseks rõhutab Arteta ühes episoodis, et mängijad ei ole talle vaid numbrid. Arteta on mõtestatult tegutsev võimekas peatreener, kes peab oluliseks mängu psühholoogilist poolt. Sarjast saame teada, et oma psühho­loogiateadmisi kasutab ta poolaegade vahel motivatsioonikõnedes. Strateegia ja mänguskeemi paikapanemisel arvestab ta aga näiteks asjaoluga, et enamasti jäetakse asju meelde kolmekaupa.

Arteta tõstatab ka küsimuse, kas olulisem on sihtkoht või teekond. 2018. aasta meistrite liiga finaalis tuli Liverpoolil (koos Klavaniga) vastu võtta kaotus Real Madridilt, kelle aitas võidule tõsiasi, et Liverpooli võtmemängija Mohamed Salah sai vigastada kokkupõrkes Reali kapteni Sergio Ramosega. Paljude meelest vigastas Ramos Salah’d sihilikult. Lisaks spekuleeriti mängujärgselt ka selle üle, et Ramos olevat löönud Liverpooli väravavahti Loris Kariust vastu pead ja tekitanud talle peapõrutuse. Arteta küsimusele tahaks selles valguses vastata, et jalgpallis on teekond võidust olulisem. Jalgpall peaks olema mäng, mis ühendab kultuure ja rahvusi, mitte olema konfliktide allikaks.

Nii Klavan kui ka Poom võitsid Inglismaal mängides Euroopa meistrite liigas klubijalgpalli kõige mainekama rahvusvahelise võistluse hõbemedali. Klavani jäämine kuldmedalita oli eestlastele topeltkaotus, sest võidu korral oleksime näinud Liverpooli ja Klavanit mängimas 2018. aastal Tallinnas toimunud UEFA superkarikafinaalis. Hea algus hooajale 2022-2023 annab lootust, et Arsenal jõuab aastatepikkuse pausi järel taas meistrite liigasse. Ehk õnnestub siis Eesti mängijal Heinal tuua kodumaale ka võidukarikas, kahe hõbemedali kõrvale. Praegu on Arsenal kuue vooru järel Inglise kõrgliiga liider. Meeskonna mängijad on keskmise vanuse poolest liigas noorimad ning Arteta üks nooremaid peatreenereid. Tiim on alles teekonna alguses ning aeg näitab, mida nad suudavad ning kas Arteta nimi lisandub legendide Kloppi ja Wengeri kõrvale.

Sarjas „Kõik või mitte midagi “ on üksipulgi näha, kuidas Arsenal on ladunud vundamendi praegusele heade tulemustega hooajale. Kes huvitub Arteta tegemistest, võiks samast seeriast vaadata ka dokumentaalsarja „Kõik või mitte midagi. Manchester City“*, kuna ta tegutses enne Arsenali minekut Manchester City abitreenerina ning selles sarjas näeb teda selles.

* „All or Nothing: Manchester City“, 2018.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht