Adastra Cinema süda tuksub Ukrainale

KAUPO LIIV

Eelmisel nädalal ilmus Sirbis artikkel „Sõda ja Ukraina kinod“1 ning lisaks veel viitav artikkel „Vene rulett“2. Ebameeldiva üllatusena leidsin, et artikkel mainib ka Adastra Cinemat ning kuigi osaliselt on välja toodud õigeid fakte, sisaldab see hea koguse väiteid, mis ei vasta tõele.

Alustan sellest, et VLG Filmid OÜ omanike hulgas ei ole kunagi olnud ühtegi Vene firmat ega ka inimest. Lisaks Ameerika Ühendriikide firmale on omanike ringi kuulunud küll artiklis mainitud vene nimega inimene, aga ka tema on Ameerika Ühendriikide kodanik. Tema ainus süü on ebaõnn, nagu ka siinkirjutajal, olla sündinud kunagise Nõukogude Liidu territooriumil.

Mitte ükski sent Eestis levitatud filmide tuludest ei ole liikunud Venemaa poole enne sõja algust ega ka pärast seda. See osa artiklist, mis ütleb, et firma kuulub praeguseks uutele omanikele, on tõesti õige. Kõik juriidilised toimingud Eestis pole veel lõpule jõudnud, aga kui jõuavad, kuulub firma leedulasele Robertas Stukasele ning Kanada firmale Goodeye Pictures, mille omanikuks ukrainlanna Oleksandra Krõvassova.

Artiklis „Sõda ja Ukraina kinod“ on tegelikult välja toodud õiged faktid ja seejärel tuleb lõik, mis ütleb, et see ei pea paika, ning välja tuuakse täiesti kasutud registrist võetud andmed, millele antakse halb varjund. Artiklis öeldakse, et Ukraina Adastra Cinema on sama firma, mis oli VLG.Film. Juriidiliselt võib tõele vastata, et uut firmat kui sellist pole loodud, kuid firmat saabki osta ja müüa, muutuda saavad ka omanikud ning firma saab lahku lüüa ka endistest üksustest. Tõsi on see, et Ad­astra Cinemal on uued omanikud, kuigi ka varasemad ei olnud Vene riigi alluvuses.

Kindlasti on meile jäänud filme, mis olid kunagi planeeritud läbi VLG. Litsentseerijad on siiani ju huvitatud filmide müümisest meie turgudele ning kontaktid meiega, Ukraina ja Baltimaadega, on olemas. Seda, kas antud litsentseerijad jätkavad Vene turul mingite filmidega, meie muuta ei saa. Huvitav on ka see, et ei mainitud filme, mille Adastra Cinema Ukraina ostis pärast juhtkonna väljaostmist 2022. aastal, nagu: „Lõbusõit“, „Ämblikuvõrk“, „Dave’i pank“, „Maskeraad“, „Kapslipõlvkond“ („Joy Ride“, „Cobweb“, „Bank of Dave“, „Masquerade“, „The Pod Generation“) ja paljud teised.

Ja lõpetuseks. Adastra Cinema on alati olnud Ukraina poolt, seda enne ja pärast muutusi. Kui Eestisse saabusid põgenikud Ukrainast, pakkusime tasuta ukrainakeelseid filmiseansse kinodes ning näitasime ka Ukraina suurt kassahitti „Alistamatud“3, mis räägib ukrainlaste võitlusest vallutajate armee vastu.

Aasta ja viis kuud olen teinud igapäevaselt koostööd ukraina inimestega ning see on kahjuks juba tavaline, et mõni koosolek jääb ära, kuna on õhuhäire, pommitamine, elektrikatkestused, kontori inimestel on vaja aidata evakueerida kedagi sõjapiirkonnast või keegi on kaotanud sõjale oma lähedase. Tegemist ei ole üksikjuhtumitega, vaid regulaarsete sündmustega. Adastra Cinema süda tuksub ainult Ukrainale ning ainus, mida veel mainida, on: „Slava Ukraini!“

Kaupo Liiv on Adastra Cinema Eesti tegevjuht.

1 Polina Tolmatšova, Sõda ja Ukraina kinod. – Sirp 14. VII 2023.

2 Tristan Priimägi, Vene rulett. – Sirp 14. VII 2023.

3 „The Rising Hawk“, Ahtem Seitablajev, John Wynn, 2019.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht