Üks roll

LEA LARIN

„„Paugu lahti saamise“ soovi pole avaldanud. See väide ei leidnud kinnitust ka TVK (töövaidluskomisjoni) menetluses.“ Nii kõlab punkt kümme advokaadibüroo vahendusel Tartu ülikooli raamatukogu endise juhi Martin Halliku ajakirjandusele saadetud vastuväidetest.Lugu sai teatavaks augustis, mil ülikool Martin Halliku raamatukogu juhi kohalt vallandas, viidates usalduse kaotusele ja ebaväärikale käitumisele. Toona kirjutasid ajalehed, et Hallikule pannakse süüks alluvate ahistamist. Hallik palkas advokaadibüroo ning vaidlustas vallandamise töövaidluskomisjonis. Ning sel nädalal selgus, et töövaidluskomisjon on määranud Hallikule senise ajaloo suurima hüvitise, 118 000 eurot.

Hallikut esindava vandeadvokaadi Kristi Silla sõnutsi koosneb hüvitis nii saamata jäänud palgast – Hallikul oli tähtajaline tööleping –, kuid on ka mõeldud „hüvitama „julma“ lahtilaskmise tekitatud moraalset kahju“.Töövaidluskomisjoni otsus riivas raamatukogutöötajate õiglustunnet ning viisteist neist on kirjeldanud Postimehele Halliku käitumist asutuse jõulupeol ning toonud esile muidki episoode.

Advokaat Sild vastas, et „Martin Hallikul ja tema kolleegil oli kahepoolne, vabatahtlik, konsensuslik suhe“ ning tsiteeris töövaidluskomisjoni otsust, kus seisab, et „jõulupeol toimunut ei saa käsitleda seksuaalse ahistamisena. Seksuaalne käitumine või tegevus on käsitletav seksuaalse ahistamisena, kui selle adressaat on väljendanud, et talle on selline käitumine vastumeelt, kuid ahistaja jätkab sellest hoolimata.“

„Komisjon ei nõustunud tööandja väitega, et Halliku käitumine jõulupeol oli ahistav. Otsuses seisis, et Halliku käitumist ei saa nimetada ahistamiseks seetõttu, et ebasobiv käitumine ei olnud korduv.“

Puhtjuriidiline JOKK. „Märkust mulle seal peol keegi ei teinud. Üks kolleeg oma suvises tunnistuses väidab, et tuli seda tegema, aga ma võtsin ta tantsima. Selgelt on tunnistusest aru saada, et ta ei teinud seda märkust. Tema hilisemast chat’ist tuleb samuti välja, et ta ei teinud seda märkust peol,“ nii kõlab viies punkt Halliku meediale saadetud kirjast.

Onu Heinol pole vaja karta, töövaidluskomisjon teda ahistamises süüdistama hakkab. Isegi kui onu Heino lendab jõulupeol ruumis ringi nagu mesilane õielt õiele, avades mööda minnes kõigi kohal viibijate tšakrad, kuid kuna keegi ei jõua üllatusest iitsatadagi, saati üle ruumi kõva häälega „ei!“ röögatada, ning kui onu Heino kellegi juurde korduvalt ei karga (miks ta peaks, tšakrad on ju juba avatud), siis ei olegi onu Heino justkui kedagi ahistanud. Ja kui keegi katsubki midagi öelda, siis saab ta ju alati tantsima rabada, höhöhöö!

Tartu ülikool lubas töövaidluskomisjoni otsuse halduskohtusse edasi kaevata. Ülikooli esindajad on öelnud, et ei nõustu töövaidluskomisjoni hinnangutega, uskudes, et see vaidlus loob kaaluka pretsedendi Eesti töökultuuris.

Raamatukogutöötaja (tsitaat Postimehe artiklist): „See otsus oli justkui üleskutse kõikidele ahistajatele, et andke minna, teil ei ole midagi karta. Isegi kui keegi teid lahti laseb, siis on see tulus bisnis.“

Tulus bisnis tõesti, sest peale võimaliku hüvitise kutsub nõustamisfirma Value Links huvilisi enam kui 300 eurot maksvale koolitusele, kus Martin Hallik räägib töösuhte edukast lõpetamisest. Koolitusfirma esindaja esineja valikus mingit probleemi ei näe, viidates vaid, et töövaidluskomisjoni teistsuguse otsuse puhul oleks tulnud otsuse argumendid üle vaadata ja hinnata, kas need seavad kahtluse alla Halliku koolitusel jagatavad teadmised.

PS Sel nädalal on põhjust õnne soovida ka justiitsminister Urmas Reinsalule, kellele Eesti Naisteühenduste ümarlaud igal aastal naistevastase vägivallaga võitlemise päeval välja antava Valge Lindi auhinna andis. Kes teeb, see jõuab, mäletatavasti pälvis Urmas Reinsalu kohe aasta alguses Feministeeriumilt erandkorras ja avansina 2018. aasta šovinisti tiitli selle eest, et ta nimetas lavastaja Tiit Ojasoo vastast pöördumist kanakarja kambakaks ning kahetses, et ta kunagi Ojasoo juhtumit kommenteerides oli naistevastase vägivalla hukka mõistnud.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht