Kiri normaalsetele

MARKO RAAT, kooli vilistlane aastast 1991

Avalik pöördumine Tallinna Kunstigümnaasiumi õpilaste ja õpetajate poole Peagi on käes 1. september ning ühe kooli õpilased saavad õpetaja suust kuulda, et ?nende esmaülesanne loomariigi ees on liigi säilitamine?; et ?homoseksuaalsed inimesed on Eesti riigi vastased, kes tuleks isoleerida müüride vahele ja et demokraatiale ei maksa neil siin apelleerida?. Need on riikliku üldhariduskooli direktori, Märt Sultsi seisukohad aastal 2004, millele toetudes ta peab vastutusrikast pedagoogiametit.

Hea küll, lihtsalt väga rumal jutt ühe koolijuhi suust, mis näitab, et inimene ei ole valgustusaadetest, millest üldhariduskoolide laiem levik üldse kunagi alguse sai, siiani aru saanud. Aga hullem veel: tegu on ühemõtteliselt selge üleskutsega vihkamisele ja vägivallale! (Või kas, kas keegi suudab ette kujutada süütu inimese isoleerimist ühiskonnast ilma vägivallata?)

Õnneks sain mina omal ajal aabitsa, kus polnud sõnagi liigisäilitamise kohustusest ega instinktide ülimuslikkusest inimeseks olemise juures. Pigem ikka vastupidi, enamik pedagooge andis endast parima, et suunata õpilasi tegelema kõige sellega, mis on inimese kui bioloogilise olendi säilimise seisukohalt suhteliselt mõttetu luksus: loominguga, mänguga, kunstiga, armastusega, halastusega, sallivusega jne. Samuti olin ma siiani veendunud, et Eesti haridusmaastikul valitseb konsensus ühes olulises asjas: õpetaja ei tohi kasutada oma autoriteeti ja talle usaldatud võimu sallimatuse ja vihkamise õhutamiseks. Sults püüab oma vihkamisele ja homofoobiale ?teaduslikke õigustusi? otsida. ?Loomariigis murtakse sellised (homoseksuaalsed) isendid lihtsalt maha…? No päris kindlasti kohe ei murra ükski loom teist maha tema seksuaalse orientatsiooni pärast, ütleks iga bioloogiaõpetaja! Samuti ei kannata mitte mingisugust kriitikat demagoogia klassikasse kuuluv seksuaalsuse ja iibe problemaatika sidumine kaasaegses ühiskonnas. (Ehk siis, siinkohal võiks küsida: mitu korda olete teie hr. Sults, oma elu jooksu tegelenud seksiga ainult järglaste saamise eesmärgil?)

Kokkuvõtteks, vaatamata sellele, kui palju me ennast ka ainult bioloogiliseks loomaks ei taha taandada, jääb vähemuste vihkamine, kaasa arvatud homofoobia siiski puhtalt kultuurinähtuseks. Ja antud juhul on siis homode vihkamine koolijuht Märt Sultsi ja tema mõttekaaslaste otsene tegevussuund. Vihkamine aga elab end varem või hiljem, otseselt või kaudselt, füüsilise või vaimse vägivallana välja.

Juhuslikult läheb mul sel sügisel tütar esimesse klassi. Juhuslikult on ta väga väikest kasvu st.: ta on teistsugune, keskmisest enamusest erinev, vähemus. Ja kuigi ei ole tähtsust, kas see erinevus on talle looduse poolt antud või on see nagu ütleb Sults, ?hälviku enesemääratlus?, loodan ma, et teda ei hakata selle erinevuse pärast vihkama ning ühiskonnast müüride abil isoleerima. Et sellist asja ei juhtuks, on kaasaegsed tsiviliseeritud ühiskonnad leppinud kokku, et kedagi ei tohi vihata tema erinevuse pärast ? olgu see siis rassiline, religioosne, seksuaalne vm. See tähendab selle alusel, mis on hetkel ühiskonnas valitseva suhtes marginaalne või vähemuses.

Kõikide vähemuste sallimise kokkulepe on oma lihtsuses geniaalne ja universaalne, kuna ?normaalsuse? objektiivseid piire ei ole võimalik fikseerida. Need muutuvad ajas ja kultuuris, vastavalt uutele kokkulepetele. (Traditsioonidele ja ajaloolisele või kristlikule moraalile viitavatele inimestele tuletan meelde, et veel 100 aastat tagasi ei peetud naist inimeseks ja 300 aastat tagasi oli orjapidamine väga normaalne ? valitsevate väärtushinnangute järgi oleks näiteks talupoeg Märdi vahetamine hea jahikoera vastu olnud täiesti tavaline rutiin.)

Aga kusagil on ju ka sallivusel piirid? Sallivuse piiriks on vägivald. Näiteks ? kui mõni inimene on hiljuti Märt Sultsi vastu tema enda tahtmist kuritarvitanud, siis on tal loomulikult õigus nõuda selle inimese isoleerimist ühiskonnas. Aga see oleks siis juba konkreetne juhtum ja sellega peaks minema politseisse, mitte tegema vihkavaid ja üldistavaid üleskutseid avalikkusele ajakirjanduse vahendusel.

Pöördun teie poole, õpetajad Tallinna Kunstigümnaasiumis ja vanemate klasside õpilased. Näidake välja, et te ei jaga Märt Sultsi sallimatust ja vihkamist täis ideoloogiat. Tehke midagi! Näidake, et te ei taha jätkata temaga ühise katuse all. Kutsun teid üles viima 1. septembri klassijuhatajatunnid läbi koolimaja ees õuel.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht