Raamatututvustus

T. T.

Hasso KrullMEETER JA DEMEETER Luuletaja ja filosoofi vabavärsiline eepos, mille esimene osa on justkui isikuline hääbumine ja teine kui uuestisünd jumalannana. Vormilise kompositsiooni võrdluseks võiks olla liivakell: keskelt suisa nulliks koonduv ja siis taas püramiidjalt laienev tekstikand. Eeposega kaasneb esialgu paarikümnelises tiraa?is kolm CD ketast, millel tekst, pilt ja heli mullusuviselt Kütioru esitluselt. Kujundanud Andres Rõhu ja Peeter Laurits. Vagabund, 2004. 112 lk.

 

NOORSOOLIKAS 2004

Viimasel ajal ei saagi enam aru, kas meil on rohkem seeni või luuletajaid. Eestlane pole mitte ainult laulja, vaid ka kange luuletaja. Lisaks megamoeetendusele saab muudki pisipulli. Contra ja Märka ümber paistab koondunud kummaline kooslus: Uximer, Tiina, Rasmus, Lyyn, Agresso, Ana Niklas, Greta, Liis, Stella, Kersti, Kaarel Täll, Kristo, Kärri, Urmas Lüüs. Comic Sans MS ðriftis prinditud, mustade pappkaante vahele käsitsi klammerdatud ja liimitud ? justkui mungad keskaegses kloostris.

 

Ilmar JaksPLEENUM HEAOLU KESKASUTUSES

Varem kolm romaani ja kuus jutukogu kvaliteetselt jaksanud kirjaniku uudisjutt ühest Rootsi bürokraatiaasutusest, kus rutiiniga harjunud ametnikud satuvad ühel päeval enneolematu probleemi ette ning anekdootlik lugu paisub kogu ühiskonna kriitiliseks peegelduseks. Varem ?kodumaa? mullaga kaubitsenud Jaksi tegelase asemel astub nüüd üles näiteks julkade müüja Granberg. Loomingu Raamatukogu 2004, nr. 18. 80 lk.

 

Agu TammeveskiSUVEPÄEVA VALGUS

Hiiumaa kirjaniku kaks jutustust: burleskiks þanreeritud ?Siin on tuhk? ja ?Ajaleidja?. Tagasivaatav, tugeva dokumentaalse mündiga seikluslik ja põnevust pakkuv ning poliitiliste ja seksuaalsete allüüridega olustikuproosa. Koonerdavalt tiheda ðriftiga 2004. aastal omakirjastatud üllitis. Kaanel kirjaniku abikaasa Nadja võetud kena foto Kõrgessaare vanade kalatiikide müürist. 110 lk.

 

Jüri KermikLUTHERI VABRIK. VINEER JA MÖÖBELTHE LUTHER FACTORY. PLYWOOD AND FURNITURE 1877 ? 1940

Rotermanni soolalaos välja pandud näitusega kaasnev kakskeelne, värvilise albumiosaga kataloog, mis tutvustab Mehhaanilise Puutööstuse Aktsiaseltsi A. M. Luther legendaarset ajalugu. Londonis õppinud doktor Kermikult ilmus 2002. aastal samal teemal monograafia, mis pälvis Eesti riigi kultuuripreemia. Kontsentreeritum kataloog esitab tehnoloogiliselt uuenduslikku vineermööblit, mis sai Euroopas laialt tuntuks. Kujundanud Irina Tammis. Tallinn, 2004. 184 lk.

 

WHO IS WHO IN ESTONIA. MUSIC

Ingliskeelse entsüklopeedilise teatmiku on koostanud Priit Kuusk ja Mare Põldmäe; valiku kallak tundub konservatiivselt klassikalisele muusikale, ka muusikateatri-lauljate suunas. Selliste leksikonide üle võib alati vaielda, miks üks on, aga teist jälle pole. Näiteks küsiksin: kuhu jäi Sven Grünberg ja kas Valeri Petrov on eesti muusikas temast määravam? Jne. Eesti muusikat peetakse suureks ekspordiartikliks, seetõttu on maailmas huvi ja vajadus selliste leksikonide järele kindlasti olemas. Mingit aimu annavad ka mustvalged selged fotod. Toimetanud Tiina Mattisen, kujundanud Jüri J. Dubov. Estonian Encyclopaedia Publishers, 2004. 188 lk.

 

VIKERKAAR 2004, nr. 6

19. aastakäiku ilmuv kultuuriajakiri on seekord kaante vahele võtnud Jan Kausi ja Wimbergi luulet ning Jüri von Ehlvesti ja Arno Schmidti proosat. Marko Laimre näitusest ?Küsimused ja vastused? kirjutab Anders Härm. Veiko Märka sulest on pikk artikkel tööst kui pühast lehmast eesti kirjanduses. Hasso Krull on tõlkinud peatüki prantsuse majandusteadlase ja mõtleja Jacques Attali ?XXI sajandi sõnaraamatust?. Vaatenurgas arvustatakse Martin Oja, Olev Olematu, Elo Viidingu ja Kalju Kruusa luulekogu. Kirjastus Perioodika, 112 lk.

 

KUNST.EE 2004, nr. 2 

Ajakirja viimane number käsitleb kunsti suhteid Eesti ühiskonnas, sisukord teavitab, kellest/millest on juttu: Eve Kiiler, Marco Laimre, Esto TV, Mäetamme veritsevad majad, fantastiline realism, ?Supernoova? ja palju muud. Boonustena Mooste külalisstuudio eri ja 28 lk. graafilise disaini lisa. Toimetaja Mari Laaniste.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht