Kafkalik kogemus

AIJA SAKOVA

Näitus „VRWandlung“ Tallinnas Goethe Instituudis kuni 27. IV. Mika Johnsoni loovmeeskonna ruumiinstallatsioon.

16. aprillil avati Tallinna Goethe Instituudis „Saksa kevade“ raames näitus-installatsioon „VRWandlung“. Tegemist on Franz Kafka jutustusel „Meta­morfoos“ („Die Verwandlung“) põhineva virtuaalreaalsuse installatsiooniga, mille eesmärk on võimaldada külastajal tunda enda „Metamorfoosi“ pea­tegelase Gregor Samsana. Installatsiooni autor on Prahas resideeriv ameeriklane Mika Johnson. Näituse juurde kuuluvad neli ruumilist videoloengut, milles Kafka biograaf Reiner Stach avab Kafka loomingu ja tema Praha elukeskkonna vahelisi seoseid.

Tegemist oli mitmel moel erilise õhtuga. Installatsiooni on varem küll juba Prahas eksponeeritud, kuid ei seda ega selle juurde kuuluvat nelja saate­videot olnud varem näinud isegi Reiner Stach, kes kogu protsessi nõustas. Kõik näituse avamisele tulnud külalised said installatsiooni ühekaupa läbida, kuna Gregor Samsaks saab kehastuda vaid üks inimene korraga. Esimese ametliku külastaja liisk langes mulle.

Ehkki see, mis suletud ukse taga ootas, tekitas mõnevõrra kõhedust, ei sobinud mul austavast võimalusest ja kogemusest ära öelda. Lõppude lõpuks huvitas ju mind ennastki, mil moel on ameeriklased Gregor Samsa toa visualiseerinud ja kuivõrd on siiski võimalik end putuka kehas tunda. Olin ausalt öeldes skeptiline.

Gregor Samsa tuba näitusel „VRWandlung“

Achtung 4K

Enne veel, kui sisenesin kardinatega ümbritsetud ruumi, mille keskel oli vaid üks tool, küsisin mind juhendanud Goet­he Instituudi töötajalt, mis saab siis, kui mind valdab paanika ning kas mul on võimalik installatsioonist väljuda ka enne kohustuslikku 3,5 minutit. Lubadus, et saab, rahustas. Sättides mulle pähe ruumilist installatsiooni esile manavaid prille, mis tundusid rohkem kiivri moodi olevat, julgustati mind kohe-kohe mu silme ette ilmuvas toas võimalikult paljut proovima. Samuti anti kaasa info, et installatsioon lõpeb siis, kui toa paremas nurgas avaneb kapisahtel, milles on võti. Võtmega saan ukse avada.

Lasin endale prillid ja kiivri pähe panna, tõmbasin anduritega kindad kätte ning sussid jalga. Käivitati programm ja Gregor Samsa tuba ilmus mu silme ette ning ärev naisehääl hakkas mulle kõrvu sosistama, ei, nõudlikult sisendama Kafka jutustuse valitud sisu.

Erinevalt Samsast ei leidnud ma end voodil putuka kumeral seljal selili, vaid voodi serval istumas. Tõusin püsti, liikusin kirjutuslaua juurde ja silmitsesin oma käsi, ei, koibi. See ei tundunud nii hull, sest teadsin ju, et tegelikkuses kannan vaid kindaid. Vaatasin toas ringi, nägin peeglit, kaalusin, kas tahan iseend putuka kehas näha. Ei tahtnud. Kui olin jõudnud avada kirjutuslaua laeka ja silmata selles fotosid ning otsustasin toas edasi liikuda, tundsin korraga oma seljal puudutust. Võpatasin. See pidi olema tundel. Kõikidest teadlikest pingutustest hoolimata tundsin, kuidas mu keha reageerib hirmunult ja tõmbub üha rohkem krampi. Kõrvus kostus nõudlik hääl, mis tungivalt peale käis, et avaksin ukse ja käituksin mõistlikult. Nägin, kuidas ukselinki lõgistati. Tajusin, et ei suuda enam keskenduda ärevaks tegevale tekstile ega ka ruumi nautimisele. Tajusin vaid, et tegemist on äärmiselt väikese ruumiga ning surve uks avada vaid suurendab mu ahistust. Kui püüdsin ukse suunas liikuda, tundsin jällegi tundlate puudutust. Ja ükski mõistlik seletus ei suutnud mind veenda hirmu mitte tundma. Sahtli avanemiseni oli jäänud veel vähemalt mitut või kaks. Tahtejõu najal otsustasin siiski näituselt mitte varem väljuda kui ettenähtud aeg läbi saab. Sain sellega ka hakkama.

Hiljem teistega muljeid vahetades sain aru, et minu kogemus ei kattunud teiste omadega. Need, kes olid ise siiralt soovinud putukaks kehastumist kogeda, väljusid installatsioonist reipalt ja vaimustunult. Nemad ei tundnud iiveldust. Minul aga oli üle terve ihu halb. See, mis minuga oli juhtunud, oligi täpselt see, mida Kafka jutustus väljendas. Olin kogenud ratsionaalselt seletamatut (eksistentsiaalset) hirmu ning mu oma keha tahtmatut, ent füüsiliselt tajutavat reaktsiooni sellele.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht