Toomas Lepiksaar 3. II 1929 – 12. II 2020

Lahkunud on noorsoo kunstilise kasvatuse suuremaid edendajaid ja entusiaste Toomas Lepiksaar.

Toomas Lepiksaar sündis Tallinnas ja lõpetas keskkooli Rakveres. 1954. aastal lõpetas ta maalijana ERKI. Kunstiõpetajana alustas ta tööd juba üliõpilasena. Ta oli õpetaja Tallinna XXXII keskkoolis ja Tallinna XXII keskkoolis, Tallinna Kaugõppekeskkoolis, ETKVL Kooperatiivkoolis ning aastatel 1990–2000 Tallinna Rahvusvahelises Koolis.

Aastail 1959–1988 töötas ta kunstikasvatuse metoodik-spetsialistina ENSV Vabariiklikus Õpetajate Täiendusinstituudis. See tähendas täienduskursuste organiseerimist loengute ja praktiliste õppuste kujul kõikjal üle Eesti. Lepiksaar korraldas ka õpilaste ja õpetajate loomingu näitusi Eestis, Nõukogude Liidus ning välismaal: Ungaris, Saksamaal, Soomes, Rootsis ja Jaapanis. Ta oli üks kunsti süvaõppe klasside programmi algatajaid Eesti koolides. 1966. aastal korraldas ta esindusliku Eesti õpilastööde näituse koos ettekandega Prahas INSEA (Rahvusvaheline Kunstihariduse Ühing) kongressil. 1971. aastast oli ta Eesti kunstnike liidu ja INSEA liige. Näituste korraldamine oli üks tema tegevussuundi 1995. aastani. Aastail 1975–1990 oli Lepiksaar Eesti NSV Kunstnike Liidu noorsoo esteetilise kasvatuse komisjoni esimees ning aastail 1977–1999 kunstikasvatuse ainekomisjoni esimees haridusministeeriumis.

1970. aastatel tegeles Lepiksaar põhitöö kõrvalt intensiivse eneseharimisega, kaitstes 1978. aastal pedagoogikateaduste kandidaadi kraadi ENSV Teaduste Akadeemias ja Moskva Pedagoogika Akadeemias. Ta on mitmete raamatute autor, nt „Loovus ja kunstiharidus“ (1984) ja „Lapsed ja kunst“ (1985). 1988. aastal oli ta üks Eesti Kunstiõpetajate Ühingu asutajaliikmetest, aastani 1998 selle esimees ning hiljem auliige. 2000. aastatest pühendus ta järjest enam loomingule, harrastas akrüülmaali ja akvarelli ning viljeles klaasimaali. Kullo Lastegaleriis Kuninga tänaval oli tema värvirõõmsatele näitustele alati ruumi, tema viimane väljapanek oli seal vaadata 2014. aastal.

Toomas Lepiksaar oli elurõõmus, avatud ja seltsiv inimene, sündinud eestvedaja ja organiseerija, kelle töö tõttu oli maailm kübekese parem paik. Temast jääb helge mälestus kõigile, kes temaga kokku puutusid.

Eesti Kunstnike Liit

Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühing

Eesti Kunstiõpetajate Ühing

Eesti Kunstimuuseum

Tartu Kunstimuuseum

Eesti Kultuuriministeerium

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht