In memoriam Tõnu Mäsak

Tõnu Mäsak  21. IX 1936 – 27. V 2016

Lahkunud on maalikunstnik ja kauaaegne ERKI õppejõud Tõnu Mäsak.

Tõnu Mäsak alustas kunstiõpinguid Tartu kunstikoolis 1950. aastal ja lõpetas selle 1957. aastal joonistamise ja joonestamise õpetaja kutsega. Õpinguid jätkas ta Tallinnas kunstiinstituudis, mille lõpetas 1963. aastal maalikunstniku kvalifikatsiooniga. Tema juhendaja oli Valerian Loik.

Aasta pärast ERKI lõpetamist töötas Mäsak Valga I keskkoolis ja II kaheksaklassilises koolis joonistamise ja joonestamise õpetajana. 1965. aastast peale oli ta aga tagasi Tallinnas ning 1992. aastani seotud ERKI joonistuskateedriga.

Näitustel hakkas Tõnu Mäsak esinema 1959. aastast, algul noorte kunstnike näitustel, siis Tallinna kevadnäitustel ja vabariiklikel aastanäitustel. 1972. aastal oli tal esimene isikunäitus Tallinna Kunstihoone sektsioonide saalis ning selle põhjal võeti ta ka kunstnike liidu liikmeks. Teine isikunäitus oli ERKIs ja kolmas Draakoni galeriis 1997. aastal, viimane aga 2001. aastal Pirita stuudiogaleriis.

Tõnu Mäsak oli peamiselt portretist. Portreeloomingus on ta kujutanud eelkõige oma kolleege, kunstnikke ja kunsti­teadlasi (Jaan Vares, Evi Mardna, Leo Gens, Heinz Valk, Valdemar Väli), aga ka teadlasi (Ants Viires). Tema portreedest võib rääkida psühholoogilise portree võtmes, sest kunstnikule oli tähtis, et ta tunneb oma modelli. Aga samavõrd tähtis oli talle vaba eneseväljendus. Nii nagu tema portreesid, nii iseloomustab ka tema maastikke lopsakas koloriit ja ekspressiivne pinnatöötlus. Ta on ühendanud hilispallasliku värvikäsitluse (tema eeskuju oli Alfred Kongo) 1960ndatel populaarse laia lahtise pintslitõmbega.

Oma õpilastele, nii kunstiinstituudis kui ka koolis, on ta jäänud meelde väga hea õpetajana.

Avaldame kaastunnet kunstniku lähedastele.

Eesti Kunstnike Liit

Eesti Kunstiakadeemia

Tõnu Mäsaku ärasaatmine on täna kell 13 Tallinna krematooriumi väikeses kabelis.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht