Pealelend – Lii Pihl, Kuressaare Raegalerii galerist

R. V.

Eelmisel nädalal kuulutati välja uus kunstiautasu, Kuressaare linna­valitsuse asutatud ja rahastatud Eerik Haameri auhind. See koosneb mälestusesemest, aukirjast ja 2000eurosest stipendiumist. Kandidaate saab esitada Kuressaare linnavalitsusele 20. aprillist 10. detsembrini. Auhind antakse esmakordselt üle järgmise aasta veebruaris Eerik Haameri 110. sünniaastapäeval Kuressaares.

Eestis antakse välja üksjagu kunstiauhindu. Mitmedki neist on austusavaldus (või ka iroonilise alatooniga) meie kunstiloos olulistele tegijatele, nagu Kristjan Raua preemia või Konrad Mäe medal või Ado Vabbe kunstiauhind Tartus või EKKMi Köler Prize. Millist tühimikku hakkab täitma Saaremaa Eerik Haameri kunstiauhind? Pole see ju mõeldud ainult saarlastele või Saaremaaga seotud kunstnikele-kuraatoritele.

Eerik Haameri kunstiauhind sarnaneb kõige enam Ado Vabbe omaga: mõlemad kunstnikud olid pallaslased ja auhind antakse välja väljaspool Tallinna. Eerik Haameri auhinna sügavam eesmärk on Kuressaarest pärit silmapaistva kunstniku mälestuse jäädvustamine ning just tema kaudu tahetakse tunnustada kõrgel kunstilisel tasemel kunsti. Kunstnike kõrval saab auhinna kandidaatideks esitada ka kuraatoreid, kunstiajaloolasi ja kujundajaid, kus nad ka Eestis ei elaks ja tegutseks. Eerik Haameri kunstiauhinna määramisel on eripärane ehk saare elu või ka kodumaalt väljarännanute käekäiku kujutavate teoste mõningane eelisseisund teiste ees.

Meie kunstiauhindade nõrk külg on killustumine, ainult EKKM on suutnud Köler Prize’i niiviisi turustada, et see on jõudnud kitsamast tegijate ringist väljapoole. Teatri-, kirjanduse- ja nüüd ka filmi- ja televaldkonnas on auhindade üleandmine koondatud ühele suurele pidulikule üritusele ja sellega on saavutatud avalik tähelepanu: televisioonis kantakse autasustamine üle, kõigis lehtedes avaldatakse peale võitjate ka nominendid jne. Kuidas kavatsete Eerik Haameri auhinda ja selle võitjat (võitjaid) laiemalt tutvustada?

Eerik Haameri auhinna anname üle järgmise aasta veebruaris kunstniku 110. sünniaastapäeval Kuressaare Raegaleriis. Seal on sel ajal vaadata ka kunstniku teoste valiknäitus. Oleme galeriis kahekümne kahe tegevusaasta jooksul korraldanud ka hulgaliselt väljapanekuid koostöös Eesti kunstimuuseumidega. Seekordse näituse kuraator on Haameri loomingu uurija ja põhjaliku koguteose koostaja Reeli Kõiv.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht