Pealelend

 

Miks on tänavu­se graafikatriennaali tee­ma ?eksiil?? Mida tähendab sulle kui kontseptsiooni autorile eksiil Eestis 2004. aastal? Andres Tali

Igasuguse teema esmaülesanne on luua kunstnikele võimalusi. Teiseks peab teema haakuma tänapäeva kontekstiga. Kolmandaks võtma nii või teisiti seisukoha millegi suhtes. Jättes ära ükskõik millise neist kolmest tingimusest, saame mittetöötava kunstinäituse. Samas on täiesti kindel, et oleks võimalik leida teema, mis vastaks neile kolmele tingimusele ja oleks praegusega täielik vastand. Nii et ühest vastust küsimusele ?miks maapagu?? ei ole. Ilmselt on tegu alateadliku sooviga sekkuda  mingil tasandil globaalsete probleemide arut­ellu ning üritada anda omapoolne hinnang. Sest suured ideed hõljuvad õhus. Meie senine eraldatus üldistest poliitilistest ja sotsiaalsetest protsessidest on kadunud ja me seisame silmitsi selle sama reaalsusega, mis muu maailm. Ka meie enda huvides on tegeleda nende probleemidega, üritada leida oma lahendus ning seisukoht ning mitte aktsepteerida imporditud valmis lahendusi, mille sünniprotsessis me pole osalenud, sest taolised valmislahendused võivad olla meile vastuvõetamatud (nii sotsiaalses kui kunstilises mõttes). Võib küll ütelda, et see kõik on juba mujal läbi mängitud ja milleks jalgratast leiutada. Aga tuleb leiutada just! Sest meie jalgratas võib olla parem või erinev. Ja ükski tõde ei ole absoluutne.

Kui vaadata ?eksiili? kui kunstiteemat, siis annab see tohutult mõtte- ning loomemängude võimalusi. Reeglina kiputakse erinevaid teemasid käsitlema liiga üksüheselt nende verbaalse tähenduse kaudu, otsimata kaugemaid sidemeid ja tähendusi. Eksiil toimib nähtusena kõige tugevamalt üksikindiviidi tasandil. Ning tema väljund on väga isiklik. Seda kinnitas ka Viinistu konverentsi kunstnike paneelvestlus.

Eksiili tähendus Eestis aastal 2004 sõltub otseselt selle mõiste lahtimõtestamise viisidest. Defineerides eksiili kui ?vabatahtlikku või sunnitud lahkumist kodust või maalt? saame me, andes mõistele ?kodu? erinevaid tähendusi, peaaegu piiramatu arvu lahendusi ja tähendusi. Me kõik elame eksiilis, mitte kodus.

Exile is a state of mind.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht