Mis? Kuidas? Miks?

RAEL ARTEL

Küsimus eesti electro-alternatiiv-eksperimentaal-mitte-mainstream-eksklusiiv label?itele: RAUL KELLER, MKDK Records:

MKDK Records (mkdk.agentuur.ee) on ebaplaadifirma, mitterühmitus MKDK on sellega lõdvalt seotud ?kunstnike? ja ?muusikute? loomingulise ettekujutuse vili. MKDK Records on täitnud ühe tühimiku muusikute samizdat-maailmas ja erineb igas mõttes päris plaadifirmadest. Muusikutega ei ole promolepinguid ega produtsenditööd, tiraaþid on väikesemahulised ebaprofessionaalses CDR-vormistuses ja neid levitatakse ebajärjekindlalt. Kõik toimub omasoodu ehk siis, kui keegi soovib, et midagi toimuks. Selline hoiak ajab ambitsioonikad loovinimesed muidugi marru: tahaksid nad ju, et keegi nende eest kostaks ja neid hooldaks, kuid seda MKDK Records ei tee. Me ei otsi artiste, keda meedias haipida, au, kuulsust, raha ja muid hüvesid lõigates. MKDK Records ei ole seksikas plaadifirma: me armastame okkalist ja hägust, eelistades seda pehmele, siidisele ja käegakatsutavale. Me ei defineeri ühtegi muusikalist þanrit ega välista ühtegi võimalust, meil puudub huvi olla trendiloojad, plakatipoisid ja -tüdrukud. Igasugune tegevus MKDK Recordsis on nagu pikk ja piinarikas autodafee, mille puhastustules küpsevad aeglaselt veidrad viljad. Ja see ei ole mingi väide. Me oleme ühel või teisel moel välja andnud kuraditosina muusikakonserve ja üritame seda mingil kujul ka edaspidi teha. Aeg-ajalt me üllatame ja üllatume ka ise. Kui ühel päeval juhtub, et me lülitame selle kollektiivse alateadvuse vooluringi välja, siis ei juhtu keskpõrandal midagi, must kukk ei kire, vesi ei voola tagurpidi potist alla ja meedia naeratab endiselt iseendale oma ilusast hüperpeeglist.

 

Hannes Praks ja Villem Valme, Kovhirecords (www.kohvirecords.ee):

1997. aastal tegid Viljandi ettevõtjad Säde ja Pulk Paala poe ees pakkumise: anname kahe nahktagi eest oma firma teile? Kohvirecordsi tegevus oli seisnenud selles, et püstitada rahvusvahelisel tasemel toidurekordeid. Kuid ebaõnnestunud idee valmistada aastaga maailma kõige paksem võileib ajas firma peatselt pankrotti. Või eest jäädi võlgu Viljandi piimakombinaadile, oma osa nõudis ka Olustvere vorstimeister Killu.

Pulk maksis võlad hiljem siiski ära, laenates raha Ugala näitlejalt Noormetsalt. Tagid vahetuseks leidsime Türi laadalt, lisaks tellis Pulk õlal kandmiseks ühe kärbitopise. Vahetult pärast firma ülevõtmist helistas meile DJ Raul Saaremets; ta oli just allveelaeva soetamas ja otsis sõiduki kambüüsi sobivat rahulikku heli. Ajasime algul vastu, öeldes, et oleme toidufirma ja pakkusime poole hinnaga lahtist tatraputru, kuid Saaremetsa see jutt ei rahuldanud.

Viimases hädas meenus, et olime Illusioonis tutvunud ühe Tartu kutiga, kes tegi kodus tracker?iga lugusid. Kirjutasime lood plaadile ja viisime laeva. Saaremetsale meeldis väga pala ?Rääkiv muusika?, mida ta mängis õhtu jooksul 24 korda, nii et laevakokk ajas tööpäeva lõpuks hirsi ja tatrakruubid segamini ja breikis. Nii sündis esimene plaat.

Hiljem olemegi tegutsenud mudelit ?söök + midagi veel? järgides. Näiteks Pastaca debüüt ?Kõrvaklapid? oli algselt mõeldud Nüganenile sünnipäevaks grillitud põrsana, küpsetatud banaanid kõrvas. Kuid kokk, kes tellimust täitis, soolas rümba nii üle, et soovitud põrsaprae asemel pinistas sõber Ramo viimases hädas portsu sünnipäevalaule kassetile. Barbarizi projekt oli esmalt mõeldud toomaks taas turule vanu häid lutsukomme, kuid võta näpust ? materjali tehasesse saates eksisime aadressiga ja tulemuseks oli järjekordne heliplaat. Nii see firmategemine kord on ? omad võlud ja vaevad igal sammul.

 

AIVAR TÕNSO:

Ulmeplaadid (www.ulmeplaadid.ee) ei piiritle ennast ühegi stiililise määratlusega. Oluliseks teljeks artistide ja avaldatava muusika valikul on ajakohasus ja originaalsus ehk püüe tegelikult oma tegevuse kaudu ise toimuvat mõista ja kui vähegi võimalik, siis sellest arusaamisest sündiva sisedialoogi kaudu omalt poolt olemasolevale midagi uut lisada. Tegemist on kohaliku muusika-scene?i arenguks vajaliku dialoogivõimalust pakkuva keskkonnaga, mille elushoidmiseks on olulisel kohal koostöö erinevate ettevõtmistega (nt. festival ?Hea uus heli?). Püütakse järgida põhimõtet, et praeguse üleküllastatud muusikatootmise kontekstis on parem üldse mitte avaldada kui ilmutada midagi keskpärast. Ulmeplaatide artistide ringi kuuluvad Joel Tammik, Uku Nurk, Taavi Tulev, Kismabande, Muschraum, Ulmer, Tencu, Juss Roosipuu ja teised. Järgmise väljaandena ilmuv Joel Tammiku debüütalbum on jõudmas tootmisfaasi.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht