Mare Vint 15. IX 1942 – 10. V 2020

Lahkunud on Eesti Kunstnike Liidu auliige, särav graafikakunstnik ja isiksus Mare Vint.

Mare Vint (Mänd) lõpetas 1961. aastal Tallinna IX keskkooli ja 1967. aastal Eesti NSV Riikliku Kunstiinstituudi klaasehistöö erialal. Oma isikupärast kunstnikukäekirja ja esteetilist sõnumit teostas ta aga graafilistes meediumides: tuši- ja pliiatsijoonistustes, litograafias ja siiditrükis. Pärast lühiajalist töötamist kunstiõpetajana Tallinna XLVI keskkoolis 1967. kuni 1969. aastani pühendus Mare Vint vabakutselise kunstnikuna täielikult loomingule. 1968. aastast esines ta regulaarselt näitustel, nii Eestis kui ka välismaal, pälvides rohkelt tunnustust Ljubljana rahvusvahelise graafika­biennaali eriauhinnast (1975) Tallinna IV ja IX graafikatriennaali eriauhindadeni (1977 ja 1992), Kristjan Raua preemiast (2001) Eesti Kultuurkapitali elutööpreemiani (2019).

Mare Vint oli Eesti Kunstnike Liidu liige 1973. aastast ja Eesti Vabagraafikute Ühenduse liige aastast 1992. 2015. aastal sai ta Valgetähe IV klassi ordeni. Mare Vint oli abikaasa ja kaasa­mõtleja Tõnis Vindile ja Andres Toltsile, kuid tugeva loomingulise isiksusena säilitas ta alati oma kunsti individuaalsuse. Pärast Andres Toltsi lahkumist oli ta abikaasa kunstniku­pärandi väärikas hoidja. Mare Vindi teosed on esindatud Eesti Kunstimuuseumi, Tartu Kunsti­muuseumi, Tretjakovi galerii, Kölni Ludwigi muuseumi, USA Kongressi raamatukogu, New Orleansi kunstimuuseumi jm kogudes.

Mare Vindi erakordselt terviklik ja järjepidev looming kannab tugevat esteetilist ja filosoofilist sõnumit ning tema graafilised sarjad mõjuvad kaalukalt nii üksikteose kui ka teoste tsüklina. Eri ajastute kunstitraditsioonist inspireeritud Mare Vindi visuaalne keel mõjub universaalsete kujundite ja situatsioonide tõttu ajaüleselt. Tema tööde keskmes on sellised olemuslikud teemad nagu inimese ja looduse, aga ka loodusliku ja inimkätega loodud maailma vastastikused suhted. Graafilistes kompositsioonides on kunstnik püüelnud esteetilise ja eetilise ideaali poole: iga filigraanselt läbi joonistatud detail on omal kohal, pole midagi üleliigset ning maastikupildid kasvavad visuaalseks kontseptsiooniks, harmoonilise maailmamudeli kujutiseks.

Mare Vint oli väga külalislahke ja avatud, tervitas uusi inimesi, ideid ja kontakte ning algatas üha uusi projekte. Ta kutsus eri põlvkonnast autoreid pidama ühisnäitustel loomingulist dialoogi, mille tulemusel vormus uusi seoseid ja tähendusi: Vilen Künnapuga (2010, Hobusepea galerii) ja Jaanus Sammaga (2017, Kumu kunstimuuseum). Eelmise, 2019. aasta üks tähtsündmus oli Mare Vindi ja Arne Maasiku näitus „Geomeetria ja metafüüsika“ Eesti arhitektuurimuuseumis, kus toodi suurejooneliselt esile eri perioodidel ja kunstimeediumides aset leidnud ideaaliotsingud.

Mare Vinti jäädakse mäletama särava kunstniku ja isiksusena, kelle töökus ja pühendumus loomingule täitis kaasteelised imetluse ja elurõõmuga.

Mare Vint saadetakse viimsele teekonnale, kui eriolukord on lõpetatud.

Eesti Kunstnike Liit

Eesti Vabagraafikute Ühendus

Eesti Kunstimuuseum

Tartu Kunstimuuseum

Kultuuriministeerium

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht