Lia Tüür 10. IX 1944 – 7. XI 2022

Lahkunud on Eesti Kunstnike Liidu liige, ehtekunstnik Lia Tüür.

Lia Tüür sündis 1944. aastal Muhus Tamse külas Sarapuu talus. Alg­hariduse omandas ta Muhu Tamse algkoolis ja Piiri koolis, siis jätkas Viljandi II keskkoolis ja Vaeküla internaat­koolis. Aastatel 1964–1969 õppis Eesti Riiklikus Kunsti­instituudis metall­ehistöö erialal. Pärast ülikooli lõpetamist töötas Lia Tüür 1971–1984 kombinaadis Ars autoritiraaži kunstnikuna, 1990–1993 Tallinna kunstiülikooli metallikunsti kateedris õppejõuna ning aastatel 1999–2004 A galerii juhatajana. Ta tegutses ka vaba­kutselise kunstnikuna.

1978. aastal oli Lia Tüüri ja keraamik Ene-Mai Luuri näitus Tallinna Kunstihoone galeriis (siis Tallinna Kunsti­salong), 1998. aastal esines Samba galeriis koos õpilaste Viktorija Lillemetsa ja Adolfas Šaulisega. Aastatel 1976–1989 osales Tüür tarbe­kunsti üldnäitustel ja metallikunstnike liidu aastanäitustel ning rahvusvahelistel näitustel Jablonecis, Moskvas ja Porvoos. Tema töid leidub Eesti tarbekunstimuuseumis ja Moskva Tretjakovi galerii kollektsioonis ning erakogudes. Lia Tüüri ehted on tehniliselt täpsed ja tundlikud, sama tähtsaks kui esteetilist väljanägemist pidas ta ka ehte kvaliteeti ja vastu­pidavust. 1980. aastatel uuris ta põhjalikumalt vasegravüüri tehnikat ning kasutas seda ehete loomisel. Ta oli üks A-galerii asutajatest (1993), aidates sellega kaasa Eesti ehtekunsti järjepidevusele keerulistel 1990. aastatel.

Lia Tüür oli helge ja sõbralik inimene, kes otsis ka argielus vaimsust. Tema elus olid tähtsal kohal perekond ja head suhted kolleegidega.

Eesti Kunstnike Liit

Eesti Metallikunstnike Liit

Eesti Tarbekunsti- ja Disaini­muuseum

Kultuuriministeerium

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht