Kunstnik kui teoloog

TAUNO TEDER, teoloog

Eva Jänese näitus ?Usu läbi. Vaimu läbi? Tallinna Jaani kiriku lõunasaalis T, N, R kell 10 ? 14 ja K kell 10 ? 18. Jumalikust ja metafüüsilisest reaalsusest on läbi aegade ikka räägitud sümbolite ja võrdpiltide kaudu. Ja kindlasti on kujutaval kunstil selles rääkimises olnud üsna kandev roll.

Kaasaegses maailmas väideldakse palju see üle, kas harjunud vormid Jumalast kõnelemiseks on muutunud ajas ja ühiskonnas enam adekvaatsed. Küllap ei ole see siiski mingi uus vaidlusteema. Seda väitlust ja erinevate kujundite kasutamist on olnud läbi ajaloo.

Küllap on suur osa kujutavast kunstist omal moel religioosne, kandes kunstniku nägemust elu mõttest või siis ka elus sisalduvast absurdist.

Saame aga kindlasti rääkida religioossest kunstist omaette nähtusena. Kõige otsesemalt avaldub religioosne kunst pühakodadesse paigutatud kunstiteostes; meie kultuurikontekstis siis kirikukunstis.

Religioon läbiva joonena

Kaasaja Eestis on üks kirikukunsti ja üldisemaski mõttes kristliku kunsti asja tulihingelisi ajajaid Eva Jänes. Tema loomingu põhiosa moodustavad monumentaalmaalid. Eestimaa kirikutes võime Eva Jänese mosaiike ja vitraaþe näha Muhu Katariina kirikus, Järvakandi kirikus, Tartu Pauluse kirikus, Tallinna Jaani kirikus, Suure-Jaani kirikus, Jõhvi Mihkli kiriku kabelis. Eva Jänes on ka kujundanud luterliku kirikuvalitsuse ehk konsistooriumi hoone kabeli.

Aastate vältel on Eva Jänes korraldanud umbes nelikümmend kristliku kunsti näitust, nende seas neli näitust pastorite loomingust.

Viimastel aastatel on Eva Jänes aga rohkem spetsialiseerunud tahvelmaalile. Tema loomingut sest valdkonnast võis näha Tallinna G-galeriis 1. ? 20. märtsini näitusel ?Skalaarne geomeetria?. Selle näituse töödes kõneles Eva Jänes metafüüsikast ja Jumalast geomeetriliste kujundite keelt kasutades. Ja miks ka mitte. Jumalale viitamiseks sobivaid kujundeid võime leida filosoofiast ja matemaatikast, lingvistikast ja keemiast. Miks siis mitte füüsikast ja geomeetriast?!

Osa Eva Jänese skalaarsest geomeetriast on 28. maist üleval ka Tallinna Jaani kiriku lõunasaalis avatud näitusel ?Usu läbi. Vaimu läbi?. Kuid seal on palju muudki.

Just sellel näitusel võib vaataja kogeda Eva Jänese loomingu läbivat joont, kristlikku religiooni. Eva Jänes ise on enda kohta öelnud, et tema maalid on usuteemalised. Seda seetõttu, et kunstnik maalib seda, mis südames. ?Valetada ei saa, ka maalis mitte,? ütleb Eva Jänes.

Usku kui läbivat joont, mitte lihtsalt teemat omaette näeb Eva Jänes kogu kunstis. ?Ka loodust maalides saab uskuja sinna sisse asetada muud. Ei saa öelda, et loodusmaalijail usuga pistmist pole,? arvab Eva Jänes.

Näitusel ?Usu läbi. Vaimu läbi? kasutab Eva Jänes mitmetes töödes eesti rahvakunsti märke ja sümboleid. Eriti just neid, mis aegade vältel rahvakunsti imbunud kristliku sümboolika ilmast.

Teekond ja päralejõudmine

Liikumine, voolamine, muutumine ? need võiksid olla märksõnad, mis ühendavad näituse töid. Samas toimub lõpuks selginemine, usus päralejõudmise aimdus töödes, milles kasutatakse teoloogiaprofessor Toomas Pauli palvetekste. Teksti kasutamine pildis ongi üks Eva Jänese kunstnikukäekirjale iseloomulikke jooni.

Eva Jänes ei pea oma teoste religioosset mõõdet usuliseks propagandaks. Ta arvab, et tema pilte saab vaadata ja kogeda mitmel moel. Küllap ongi religioosse kunstiga nõnda, et selle teeb religioosseks kunstniku teekond ja selles sisalduvad otsingud ning leidmised ja kogemused.

Paljuski ei saa religioosset kogemust täpselt iseloomustada, pigem jälgida. Nii on ka kõnega Jumalast. Me ei saa Teda päris hästi mahutada ja lahterdada oma kujutelmadesse, iseloomustada üheselt mingi absoluutväärtuse abil. Pigem saame jälgida tema tegusid ajaloos ja tänases justkui tagantjärele, nagu muutuvuse kaudu.

Kuigi teisalt öeldakse, et Jumal on muutumatu ja igavene. Siiski mitte monumendina, graniidist tahutud kindla kujundina. Eva Jänese üks maal kannab pealkirja ?Üks nimi?. Ka see ainus ja üks nimi pole alati üheselt väljendatav. Tema nime tabamine ja taipamine nõuab pidevalt avatud meelt ning tähelepanu.

Eva Jänese monumentaal- ja tahvelmaalid pakuvad võimaluse mõtiskleda Jumala üle, kujutava kunsti keeli Jumalast kõnelda. Jumalast kõnelemist nimetatakse aga teadupärast teoloogiaks.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht