Ivo Lill 24. VI 1953 – 4. VIII 2019

Eesti klaasikunsti on tabanud väga valus kaotus: ainulaadse käekirjaga loometee on saanud viimase kõrgläike. Meie hulgast on lahkunud armastatud kolleeg, särav isiksus ja suurepärane kunstnik Ivo Lill.

Ivo Lill lõpetas Eesti Riikliku Kunstiinstituudi klaasikunsti eriala 1985. aastal ja valis keerukaid ülesandeid lahendada armastava loojana vabakutselise sõltumatuse.

Näitustel hakkas ta osalema 1986. aastast ja juba mõne aasta pärast sai tiivad rahvusvaheline särav lend.

Ivo Lille loomingu omapära ja võlu peitub tehnikas – keerulises ja väga töömahukas lehtklaasi külmtöötluses, mida ta koos varalahkunud sõbra ja juhendaja Vello Soaga juba õpingute ajal viljelema hakkas. Tehnika töömahukus oli Lillele aga nauditav tööprotsess. Tema teoste sisemaailm avaldub pärast lehtklaasi lõikamist, liimimist ja lõputut lihvimist. Siis, kui klaasipind viimase poleerimise käigus saavutab sära ja läbipaistvuse ning töö käigus tehtud maalingud, lõiked ning murrud valguskiirtes oma elu elama hakkavad. Pika tööprotsessi tulemusel sünnib särav, valgust murdev ja peegeldav, vaataja pilku enesesse neelav teos.

Ivo Lillele oli sisu alati olulisem kui vorm. Kõiges. Tegemata hinnaalandusi. Tema sõnad „Klaas on väga sõbralik, pehme, kõva, kapriisne – täpselt selline, nagu ise oled“ võivad olla keerukad mõista eemalseisjal, kuid tema arvukal sõpruskonnal, kolleegidel ja teistel, kel oli võimalus tema ja tema loominguga lähemalt kohtuda, on öeldu sügavus mõistetav. Sama sügav, ühtaegu kirgas ja värviline, peegeldav ja pilkupüüdev, jahe ja tuline nagu Lille looming, oli ka autor ise.

Ivo Lill pälvis enam kui kolmekümne väga viljaka loomeaasta jooksul arvukalt tunnustusi, sealhulgas riikliku kultuuripreemia, Eesti Kultuurkapitali kujutava- ja rakenduskunsti sihtkapitali aastapreemia, Eesti Kunstnike Liidu aastapreemia, Kristjan Raua kunstipreemia, aga ka rahvusvaheliste näituste ja konkursside autasusid. 2013. aastal valiti Ivo Lill Venemaa Kunstide Akadeemia auliikmeks.

Ivo Lille töid on Eesti tarbekunsti- ja disainimuuseumis, Corningi klaasimuuseumis USAs, Frauenau klaasimuuseumis ja Müncheni saksa teadus- ja tehnoloogiamuuseumis Saksamaal, Ebeltofti klaasimuuseumis Taanis ning arvukates teistes riiklikes ja erakogudes.

Ivo Lill oli Eesti Kunstnike Liidu ja Eesti Klaasikunstnike Ühenduse liige ning üks ON-grupi asutajatest. Ta kuulus ka rahvusvahelistesse erialaliitudesse, nagu näiteks Glass Art Society (USA) ja Centro Studio Vetro (Veneetsia).

Ivo Lille ootamatu lahkumine katkestas andeka ja väga suure töövõimega kunstniku kirka loometee. Ivo Lille unikaalne looming jääb hindamatu panusena meiega ja on sügavalt graveeritud Eesti klaasikunsti lukku.

Ivo Lille ärasaatmine on täna kell 15 Tallinna Rahumäe kabelis. Sellele järgneb näitus kunstniku koduhoovis Torni 9b (kl 16–18).

 

Eesti Kunstnike Liit

Eesti Klaasikunstnike Ühendus

ON-Grupp

Eesti Vabariigi Kultuuriministeerium

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Eesti Kunstiakadeemia

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht