Ivika Kärmik 2. III 1942 – 8. II 2020

On lahkunud tekstiilikunstnik Ivika Kärmik.

Ivika Kärmik sündis 1942. aastal Rakveres. Õppis 1971–1976 Peterburi Kunstide Akadeemia Ilja Repini nimelises maali-, skulptuuri- ja arhitektuuri instituudis kunstiteooria ja -ajaloo erialal. Tema valik õppida kunstiteadust Peterburis ei olnud tookord päris tavaline. Vene keele pidi eesti tüdruk juba esimese eksamisessiooni ajaks selgeks saama, kellelegi ei tehtud hinnaalandust. 1976. aastal, kunstiteadlase diplom taskus, ei leidnud ta aga Tallinnas erialast tööd, noore spetsialisti võttis avasüli vastu sünteetilisi kodu- ja autotekstiile valmistav teadus- tootmiskoondis Mistra. Siit algas vaipade kavandamine ja peagi moodustas toimekas peakunstnik Ivika Kärmik enda ümber tegusatest tekstiilikunstnikest naiskonna. Aastatel 1987–1991 õppis Ivika Kärmik Moskva Tekstiiliinstituudi aspirantuuris.

1990. aastate keskel jätkas Kärmik vabakutselise kunstnikuna. Aga ta oli tegus ka kunstigaleriide loojana: 1993. aastal oli ta abiks esimese tarbe­kunstnike galerii – Lühikese jala galerii, seejärel 1995. aastal Toompea kunstigalerii juures. Ivika Kärmik oli Toompea kunstigalerii juhataja 2010. aastani.

Ivika Kärmik osales tarbekunsti ja tekstiilikunsti näitustel ja oli esimene eesti tekstiilikunstnik, kes kavandas sõlmtehnikas kootud Eesti-Hiina ühistööna valminud siidvaiba.

Kärmik planeeris oma tegevust pikalt ja põhjalikult ette, ees ootas huvitavaid projekte, need aga jäidki plaanideks. Hiljaaegu valmis saanud veebilehel saab kunstniku vaipadest ja digimaalidest korraliku ülevaate. Need on värviküllased, huvitavad, uuenduslikud ja mitmekülgsed, nagu oli kunstnik ka ise.

Jääme Ivika Kärmikut mäletama kui julget, loomingulist ja ajaga sammu pidavat loojat.

Ärasaatmine toimub lähedaste ringis.

Eesti Kunstnike Liit

Eesti Tekstiilikunstnike Liit

Eesti Tarbekunsti- ja Disaini­muuseum

Eesti Kultuuriministeerium

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht