Endel Valk-Falk 12. X 1932 – 18. IX 2019

Teatame kurbusega, et 18. septembril lahkus meie seast Eesti Nahakunstnike Liidu auliige, restauraator, naha- ja köitekunstnik ning kunstiteadlane Endel Valk-Falk.

Endel Valk-Falk sündis 12. X 1932. aastal Rakveres, õppis Rakvere I Keskkoolis ning jätkas aastatel 1952–1958 õpinguid Eesti NSV Riikliku Kunsti­instituudi tarbe­kunsti osakonnas nahk­ehistöö erialal.

Endel Valk-Falki ootas Tartu nahkgalanteriikombinaadis Linda peakunstnikuna 1958. aastal alustades ees lai tööpõld. Valk-Falk rajas Tartu ülikooli raamatukogu hügieeni- ja restaureerimisosakonna ning töötas selle juhatajana. 1968. aastast oli ta Eesti Restauraatorite Ühingu esimees, 1975. aastast Eesti Kunstimuuseumi osakonnajuhataja ja direktori asetäitja restaureerimise alal ning 1986. aastast vabariikliku restaureerimiskeskuse direktor. Seejärel sai Endel Valk-Falgist 1988. aastal ennistuskoja Kanut direktor ja 1995. aastal Eesti Akadeemilise Raamatukogu köiteuunikumide restaureerimise sektori juhataja.

1997. aastal kaitses ta kunstiteaduse magistri väitekirja teemal „Eduard Taska ja Eesti köitekunst“. Aastatel 2000–2001 oli ta õppejõud Tartu Kunstikoolis ning aastatel 2001–2007 Tartu Kõrgema Kunsti­kooli Pallas professor. 2001. aastal pälvis Endel Valk-Falk Valgetähe IV klassi teenetemärgi.

Endel Valk-Falk oli innustunud ja uudishimulik kunstnik, uurija, kirjutaja ning katsetaja. Tema valdkonda mahtus kõik, mis oli seotud naha kui materjaliga, alates jalatsitest ja lõpetades köiteuunikumidega, mida ta tundis peensusteni nii teoorias kui praktikas. Ta tegi albumeid, raamatuköiteid ning külalisraamatuid, püüdes elustada vanu nahatehnikaid. Valk-Falk on koostanud oskussõnastikke, rikastanud köite­tehnika sõnavara ning loonud kreeka-slaavi köite restaureerimismetoodika. Tema sulest ilmus mitmeid uurimusi, millest olulisim on Eduard Taska käsitlus.

Kolleegid mäletavad teda muheda jutuvestja ja eksperimenteerija, aga ka paeluva akvarellisti-etnograafina. Tähelepanuväärne oli tema vääramatult väärikas akadeemiline hoiak ja kollegiaalsus õpetaja ja õppejõuna, tema terane muigvel leebus, millega ta ikka heldel meelel jagas tarkust ja oskusi. Oma mitmekülgsuses oli Endel Valk-Falk pühendunud ja piiridele püüdlev humanitaar.

Eesti Kunstnike Liit

Eesti Nahakunstnike Liit

Eesti Vabariigi Kultuuri­ministeerium

Eesti Tarbekunsti- ja Disaini­muuseum

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht