Aino Kapsta 15. VII 1935 – 24. III 2024

Lahkunud on Eesti Kunstnike Liidu ja Eesti Metallikunstnike Liidu liige, metallikunstnik Aino Kapsta.

Aino Kapsta (sünd Teelem) tuli ilmale 15. juulil 1935 Saaremaal Tagavere külas. Tema muusikaliselt väga andekas ema pühendus kodule, laste ja hiljem lapselastegi kasvatamisele, isa oli külasepp ja tema kaudu kuulus perele ka Tagavere paemurd. Just paemurd ja sepikoda andsid tütarlapsele tõuke siduda tulevik kunstiga. Pärast Kuressaare (siis Kingissepa) Keskkooli lõpetamist astus ta 1954. aastal Eesti Riiklikku Kunstiinstituuti, esialgu õppima skulptuuri, 1956. aastal aga metallehistöö erialale, mille lõpetas 1961. aastal. Sellele järgnes tööle­suunamine tööstusettevõttesse: alul trükikotta Kommunist, seejärel dekoraatoriks tööstuskaubastusse. Töö kõrval hakkas ta 1961. aastast esitama oma loomingut vabariiklikel tarbekunstinäitustel ja aastal 1964 tegi julge otsuse hakata vabakunstnikuks ning selleks ka elu lõpuni jääda. 1967. aastal võeti ta vastu Eesti Kunstnike Liitu.

Kuna väärismetallide kulla ja hõbeda kasutamine oli väljaspool seadusesilma kontrolli all ruume rangelt keelatud, töötas Aino Kapsta pikka aega vase ja selle sulamitega, kasutades nende materjalide erinevat tonaalsust ja elastsust rahvakunstist ja ka arheoloogilistest leidudest inspireeritud ehete loomisel. Tema ehete lihtsus ja vägi jäid silma ning Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi kogus on nendest ka hea valik.

Skulptuuriõpingud tulid kasuks 1970. aastatel koostöös Mai Mägiga valminud suuremõõtmeliste pannoode, sepisvõrede, purskkaevude, kellade ja skulptuuride loomisel. Monumentaalteosed valmisid nüüdseks kaduvikku läinud ettevõtete ruumidesse ja territooriumile Narvas, Tartus, Haapsalus ja Jūrmalas. Aino Kapsta esines järjepidevalt Eesti vabariiklikel tarbekunstinäitustel, edaspidi Eesti Metallikunstnike Liidu ja A-galerii näitustel, osales paljudel näitustel Nõukogude Liidus ja Euroopas. Suurem tema loomingut tutvustav isikunäitus toimus 1995. aastal Eesti Rahvusraamatukogus ja samal aastal ka Kuressaare linnuses. Hiljem on olnud tema loomingu põhiline eksponeerija A-galerii.

Ligi 25 viimast aastat pühendus Aino Kapsta ühele ehtekunsti baas­tehnikale, filigraanile, selle ilu nähtavale­toomisele. Kapsta elutööd filigraantehnika arendamisel tunnustas 2020. aastal Eesti Metalli­kunstnike Liit Ede Kurreli preemiaga. Aino Kapsta oli ka nüüdseks 30 aastat tegutsenud professionaalse ehte­galerii A-galerii asutajaliige ning osales sõbralikul, rahulikul ja väga töökal viisil galerii ja metallikunstnike liidu ettevõtmistes. Kõigi muude tegemiste kõrval valmistus ta ka oma elu esimeseks maalinäituseks. Oskused ja armastuse ehtekunsti vastu on ta pärandanud perekonnas kahele järgmisele põlvkonnale, tema loodud ehteist on aga saanud pärandvara paljudes peredes.

Mälestame head kolleegi, unustamatut kaasteelist ja kirglikku loojat ning avaldame sügavat kaastunnet lähedastele ning sõpradele!

Eesti Kunstnike Liit

Eesti Metallikunstnike Liit

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

A-Galerii

Kultuuriministeerium

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht