Pealelend – Märt-Matis Lill, Eesti Heliloojate Liidu esimees

MARIA MÖLDER

Eesti Heliloojate Liit koostöös Port Artur Grupi ja Eesti Riikliku Sümfoonia­orkestriga ootab 24. novembrini kolme- kuni kuueminutilisi sümfoonilisi teoseid Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale pühendatud piduliku marsi konkursile. Eestile kingitava marsi valib välja rahvusvaheline žürii eesotsas Neeme Järviga. Žüriisse kuuluvad veel Märt-Matis Lill (Eesti Heliloojate Liit), Peeter Saan (Eesti Kaitsevägi), Pasi Lyytikäinen (Soome), Alex Freeman (USA), Viljo Vetik (Port Artur Grupp) ja Kristjan Hallik (ERSO). Märt-Matis Lill vastab küsimustele piduliku marsi konkursi kohta Vancouveris, kus ta viibib rahvusvahelise nüüdismuusika ühingu (ISCM) konverentsil ja maailma muusika päevadel. Tänavu kõlasid festivalil koguni kahe eesti helilooja teosed: Tõnu Kõrvitsa kooriteos „The Songs of Songs of Songs“ ehk „Laulude laulude laul“ ja Lille enda ansambliteos „When the Buffalo Went Away …“ ehk „Kui piisonid läksid ära …“.

Milline kasutuskord ootab konkursi võitnud pidulikku marssi?

Konkursi üks olulisi eesmärke ongi see, et selle tulemusena sündivad marsid leiaksid võimalikult laialdaselt kasutamist, eelkõige kõikvõimalikel pidulikel sündmustel.

Paralleelselt piduliku marsi konkursiga kestab ka kaitseväe rivimarsside konkurss, sest ilmselt on Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaga seoses tulnud paljudele mõte, et uue marsiga on hea riigi juubelit tähistada. Kui erinevad on ideoloogiliselt või esteetiliselt ideed ja ootused neil konkurssidel esitatud teostega seoses?

Rivimarss on olemuselt puhtalt funktsionaalne žanr ja mõeldud kasutamiseks sõjaväemarsina. Pidulik marss on pigem kunstiline žanr ning mõeldud seega pigem kuulamiseks. Vahe on võrreldav ajaloolistest tantsudest koosneva tantsusüidiga: ka selles žanris sündis teatud hetkel tantsustiil, mis ei olnud enam mõeldud tantsu saateks, vaid kuulamiseks.

Millist marssi piduliku marsi konkursile oodatakse?

See, millises võtmes või esteetikas see väljakutse lahendada, on iga helilooja enda otsustada. Konkursi korraldajad ja žürii ootavad kõrge kunstilise kvaliteediga teost.

Konkursi algatus on tulnud erasektorist: ettevõte soovib marsi kinkida Eesti vabariigile 100. sünnipäevaks. Kuna nii põhjalik koostöö erasektoriga on heliloojate liidule haruldane, siis uurin, kas selle koostöö puhul on ette tulnud midagi üllatavat ja tavatut.

Kogu see algatus on sündinud puhtalt Port Artur Grupi juhi Viljo Vetiku initsiatiivil ning seetõttu on see ettevõtmine üsna erakordne. Seni on koostöö erasektoriga sündinud pigem heliloojate liidu initsiatiivil.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht