Pealelend: Erkki Sven-Tüür

Heili Vaus-Tamm

12.–15. veebruarini värskendab Eesti muusikaelu festival „Täiuslik vaikus”, kus esinevad plaadifirma ECM solistid. Festivali kunstiline nõustaja Erkki-Sven Tüür, mille poolest sulle ECMi toodang imponeerib? Mis peab muusikul olema, et ECM võtaks tema muusikat plaadistada?

Mulle imponeerib muudest suurtest label’itest erinev hoiak. ECM i eesmärgiks  ei ole toota produkti, mida müüa. Loomulikult nad ka müüvad, ja väga hästi. Aga ajend on salvestada muusikat, milles peegeldub esitajate-loojate tõeline pühendumus ja mis ei juhindu hetketrendidest. Label’i asutaja Manfred Eicheri lähenemine on selline, tema maitse järgi see asi toimib. See on tema art-project niiöelda.

Mida see festival Eesti muusikaelule juurde annab? Mingi tühik peab ju  olema, et tekiks vajadus.

Ega mina Eesti muusikaelu nii ei analüüsi, et mis puudu on. Enamiku ajast elan ju mere taga. Kui mulle tehti ettepanek hakata festivali nõustama, olin nõus, sest mul on ECM i juhtkonnaga soojad loomingulised sidemed. Ja minu ülesanne on olnud see kimbuke kontserte välja pakkuda. See näitab ühe plaadifirma valikut – miks ja mida – ning selle mitmekülgsust.  ECM il on kaks haru: üks salvestab improvisatsioonilist, põhiliselt jazzmuusikat, teine – ECM New Series – läbikomponeeritud muusikat. Ka eksperimentaalsetel projektidel on siin oluline osa. Nii saab luua silla jazzi ja komponeeritud muusika vahele, kui need ühisesse kiirtevihku asetada. Sellise kontseptsiooni poolest on see meie muusikaelus, mulle tundub, et ainulaadne.

Mainisid oma loomingulisi suhteid ECMi  juhtkonnaga. Millel need põhinevad?

 Eks ole minu neli plaati selle firma välja antud ja on plaane edasisekski. Paar korda aastas kohtume, sealjuures Eicher tutvustab, mida uut nad on teinud. Vahel saadab mulle plaate, mis mind innustaksid. Olin kord Oslos juures, kui ta salvestas üht Charles Lloydi plaati. See, kuidas ta suhtub kõlakultuuri, kuidas ta muusikutega töötab, on tõesti inspireeriv. Ka selleaastase kava osas küsisin soovitusi eelkõige Eicherilt: mis plaadid just on välja tulnud, millised grupid on turneedel. Kataloogis esindatud nimekiri on ju pikk, kõik ei ole pidevalt tegevad. Neist aktuaalsematest siis valin.

Mis on selle kava tipud? Kellele mida soovitad?

Kui meil on vaid neli kontserti, siis kõik ongi tipud – erinevad ja täiuslikud. Jazzisõbrad  valivad kindlasti Euroopa 2008. aasta parimaks jazzmuusikuks nimetatud Arild Anderseni trio või Trygve Seimi kasuks. Trygve Seimi ansambel on suur seltskond kontrabassfagotist akordionini – see on Norra jazzi järgmine põlvkond. Kui ECM i ja Põhjamaade jazziga assotsieerub eelkõige Jan Garbareki karge muusika, siis Trygve Seim on selle kogemuse integreerinud ja liitnud huviga aasia muusika vastu. Tõotab  väga omapärast elamust. Huvitavat ja eriliselt värske nägemusega loomingulist barokki kuuleb Lislevandi ansamblilt. Kaasaegsete komponistide keelpillikõla austajatele julgen soovitada avakontserti Tallinna Kammerorkestri ja Tõnu Kaljustega. Pärt, Silvestrov, Eller, MacMillan … Kaljuste on ECM iga palju suurepärast koostööd teinud. Kontsertettekandes saab kuulata ka Tõnu Kõrvitsa kammerooperit „Tuleaed”. 

Üles kirjutanud Heili Vaus-Tamm

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht