Olev Oja 16. XII 1935 – 10. IV 2023

Eesti koorimuusikat on tabanud korvamatu kaotus. 88. eluaastal lahkus meie hulgast Eesti Muusika- ja Teatri­akadeemia emeriitprofessor, Gustav Ernesaksa õpilane ja mantlipärija, kauaaegne Riikliku Akadeemilise Meeskoori (praeguse Eesti Rahvusmeeskoori) dirigent ning hilisem peadirigent, Eesti Kooriühingu auliige, laulupidude üldjuht, Eesti rahvakunstnik Olev Oja.

Olev Oja sündis 16. detsembril 1935 Viljandis, kus ta alustas ka oma muusikaõpinguid. Tema koolitee jätkus Tallinna Muusikakoolis Laine Karindi klassis. Olev Oja lõpetas Tallinna Konservatooriumi (praeguse Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia) Gustav Ernesaksa klassis koorijuhtimise erialal ja hiljem ka Roman Matsovi orkestridirigeerimise klassis.

RAMi peadirigendina oli Olev Oja see, kes hakkas tellima eesti heliloojatelt meeskoorile uusi, nüüdisaegse helikeelega kooriteoseid. Temast sai Veljo Tormise loomingu suur propageerija ja interpreet-dirigent.

Aastatel 1974–2005 oli Olev Oja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia koorijuhtimise ja kooripartituuri lugemise õppejõud. Tema õpilased olid näiteks Aavo Ots, Vello Pähn, Arvo Volmer, Aivo Välja, Tarmo Vaask ja Endrik Üksvärav. Aastatel 2008–2020 töötas Olev Oja Hugo Lepnurme nimelises Kuusalu Kunstide Koolis muusika­ajaloo õpetajana.

Teenete eest Eesti koorimuusika hoidmisel ja edendamisel autasustati Olev Oja Valgetähe IV klassi teenetemärgiga ja mitmete kultuurialaste preemiatega.

Jääme mälestama Olev Oja kui välja­paistvat dirigenti, armastatud õpetajat, Eesti koorimuusika väsimatut arendajat ning sooja ja südamlikku inimest.

Eesti Kooriühing

Eesti Laulu- ja Tantsupeo Siht­asutus

Eesti Muusika- ja Teatri­akadeemia

Eesti Rahvusmeeskoor

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht