Oboekunstnik Kalev Kuljus maineka plaadiauhinna laureaatide seas

PRIIT KUUSK

Põhja-Saksa raadio (NDR) sümfooniaorkestri soolo-oboist Kalev Kuljus, kes töötab selles ametis 2003. aastast, on pärjatud Saksa muusikapreemia Echo Klassik laureaadiks. Ta mängib alaliselt kammertrios Ensemble Blumina (asutatud 2008), kes pälviski XX-XXI sajandi muusika Aasta kammermuusika plaadistus auhinna.

Trios mängivad Kuljuse kõrval ansambli asutaja Hamburgis elav Peterburi pianist Jelizaveta Bljumina ning Berliini Riigikapelli soolofagotist Mathias Baier. Esile on tõstetud  2013. aasta novembris Saksa firmalt Musikproduktion Dabringhaus und Grimm (MDG) ilmunud CD, millel on André Previni (teos loodud 1996), Jean Françaix’ (1994) ja Francis Poulenci (opus FP 43, 1926) harukordse koosseisuga triod – oboele, fagotile ja klaverile. Auhinnatseremoonia leiab aset 26. oktoobri pärastlõunal Müncheni filharmoonia suures saalis Gasteig, selle salvestab ja annab eetrisse samal õhtul telekanal ZDF.
Kevadel, aprillis, esines trio Stades ja Rostocki Villa Papendorfis, nüüd äsja, 3. septembril, astuti üles aga Hamburgi esinduskontserdimaja Laeiszhalle väikeses saalis. Kava „Ensemble Blumina ja sõbrad” kõlas V vene kammermuusikafestivalil, proovikontserdiga 1. IX. Vene muusikat esindasid Kalinnikov, Prokofjev ja Aleksandr Tšerepnin, aga kõlas ka Poulenci (sh oboesonaat klaveriga ning juba nimetatud trio), Uri Breneri ja Roger Boutry muusikat. Ensemble Bluminaga koos esinesid sopran ja helilooja Maria Bulgakova ning saksofonist Christoph Enzel. See oli Hamburgis 29. septembrini kestva festivali avakontsert.
Nüüd auhinnatud CD trioteosed on neil kavas sageli, kriitika on võrrelnud oboed ja fagotti koos klaveriga viiuli ja tšello mahedusega. Ikka toonitatakse, et ansamblis mängivad koos vene, eesti ja saksa muusik. Juba 2009. aastal esineti Milano-Torino festivalil MITO Itaalias, mille kõrvale on tulnud mitmed mainekad saalid mujal Euroopas (Hamburg, Dublin, Berliin, Moskva, Genf). Viimati ilmus kiitev arvustus CD kohta ajakirja Das Orchester juuli-augustinumbris, autoriks Rainer Klaas.
Oma orkestri puhkuse ajal on Kalev Kuljusel olnud rohkem võimalusi esineda ka mujal. Kuulus Leedu Kammerorkester oli kutsunud ta solistiks Leedu suvekontsertidele. 25. VII mängiti koos 11. Tytuvėnai festivalil sealses kloostris, 26. VII sarjas „Trakai-lähedased õhtud” Birštonase kultuurikeskuses ning 27. VII Trakai lossi suures saalis. Leedu Kammerorkestrit juhatas nende rahvusooperi peadirigent ja ka Müncheni Riigiooperis töötav Robertas Šervenikas. Kalev Kuljus oli solistiks Bachi kontserdis oboe d’amorele ja keelpillidele A-duur BWV 1055, samuti mängiti Vivaldi kontserti kahele oboele ja keelpillidele d-moll RV 535, kus Kuljuse partneriks oli leedu oboist Eugenijus Paškevičius. Esinemised Leedus olid menukad ja eesti solistil on oodata nendega koostööd ka edaspidi. Kalev Kuljus: „Leedu Kammerorkestriga on meil järgmine kontsert 31. jaanuaril Vilniuse Filharmoonias, kus kavas on Bachi sama kontsert oboe d’amorele ja Benedetto Marcello kontsert oboele d-moll. 2. – 5. II salvestame  samas mõlemad teosed ning ka Vivaldi suure C-duur kontserdi oboele ja keelpillidele CD jaoks. Mind on kutsutud andma ka meistrikursust, see võiks toimuda
26. – 29. XI Vilniuses, kuid see pole veel lõplikult kindel”.
19. ja 20. VIII mängis Kalev Kuljus Hamburgi Ensemble Resonanzi koosseisus Schleswig-Holsteini muusikafestivalil, Rendsburgi Kristuse kirikus ja Elmshorni Reithalles oldi nimeka saksa baritoni Matthias Goerne partnereiks ning esitati koos Bachi kantaat nr 82 „Ich habe genung”, kavas oli ka Mendelssohni sümfoonia(osa) c-moll ning tema oktett Es-duur op. 20.
Suvel on Kalev Kuljus kaasa teinud ka oma orkestri erikontsertidel, nt
31. VIII lõpetas Schleswig-Holsteini suure festivali Mendelssohni „Eliasega” peadirigent Thomas Hengelbrocki juhatusel Kielis. Kuljus selgitab, et Kieli Ostseehalle mahutab u 5500 kuulajat/vaatajat, oratooriumikooris (briti ja saksa koorid) esines kokku 260 lauljat, NDRi orkester koosneb 140 liikmest, seega tegi ettekande 400 muusikut. Oma koduorkestriga Hamburgis on tal ees aga põnev uus hooaeg.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht