Nora Novik lahkunud

Sirp

15. juuli pärastlõunal viis ootamatu insult teispoolsusesse andeka läti pianisti Nora Noviku (29. VII 1941 – 15. VII 2009), tuntud Riia Klaveriduo Novik-Haradžanjan õrnema (kuid mitte nõrgema) poole.

Riia Klaveriduo alustas tegevust 1968. aastal, kui Nora Novik tõi Leningradi konservatooriumist kaasa armeenlasest pianisti Raffi Haradžanjani, kellega koos oli lõpetanud professor Serebrjakovi klaveriklassi. Klaveriduo saavutas kiiresti meisterliku taseme ja suure populaarsuse Baltimaadel ning kaugemalgi. Neljakümne tegevusaasta jooksul on duo Novik-Haradžanjan andnud üle tuhande kontserdi ja osalenud kümnetel muusikafestivalidel üle kogu Euraasia, mullu ka USAs. Kuigi pianistide repertuaari kuulusid enesestmõistetavalt ka Bach, Mozart, Lizst ja teised klassikud, oli Riia Klaveriduo eripäraks elav huvi kaasaegse muusika vastu. Duole kirjutasid muusikat Läti heliloomingutipud Pēteris Vasks, Pēteris Plakidis, Imants Zemzaris ja Romualds Kalsons, inglased Hellawell ja Jackson ning ka mitmed eesti komponistid nagu Jaan Rääts, Lepo Sumera, Raimo Kangro ja teised. Septembris pidi Riia Klaveriduo üle pika aja esinema ka Tallinnas Raimo Kangro mälestuskontserdil, mille puhuks õpitavas „Ingli portrees” ütles Nora Novik peituvat erilise igaviku tunnetuse.

Kahjuks ei saa ta seda tunnetust enam publikule edasi anda. Jääb loota ainult järelkasvule, sest mõlemad pianistid on saatnud andekaid õpilasi paljudesse Euroopa riikidesse.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht