Ivo Sillamaa 2. XI 1955 – 14. VII 2023

Eesti muusikat on tabanud valus kaotus, oma loominguliste võimete tipul lahkus meie hulgast suurepärane muusik, pianist Ivo Sillamaa.

Sillamaa lõpetas 1974. aastal klaveri erialal Tallinna Muusikakeskkooli (õpetaja Ruuta Taras) ja 1979. aastal Bruno Luki klassis Tallinna Riikliku Konservatooriumi ning täiendas end aastatel 1979–1981 Moskva konservatooriumi assistentuur-stažuuris (juhendaja Vera Gornostajeva). Sillamaa töötas aastatel 1981–1990 ja 2005–2022 Rahvusooperis Estonia pianist-repetiitorina, 1981–1993 Tallinna Muusikakeskkoolis ja 1990–1993 Eesti Muusikaakadeemias klaveriõppejõuna. Ta oli aastast 1993 ansambli Hortus Musicus klavessinist-organist ning esines paljudes välisriikides, sealhulgas mainekatel festivalidel nagu „Pro musica antiqua“ Regensburgis, „Tage alter Musik“ Hernes, Svjatoslav Richteri festival Moskvas, „Osterfestival“ Innsbruckis, Wartburgi festival Eisenachis ning rahvusvaheline Oleg Kagani muusikafestival Kreuthis ja Moskvas.

1974. aastal alustas Ivo Sillamaa soolopianisti karjääri, soleerides Beethoveni, Brahmsi, Chopini ja Mozarti klaverikontsertides Neeme Järvi, Eri Klasi, Peeter Lilje, Andres Mustoneni ja Paul Mägi juhatusel. Ta tegi organisti ja klaverisaatjana koostööd Hendrik Krummi ja Margarita Voitesega, andis kontserte Nõukogude Liidu tähtsamates kontserdisaalides ning esines organisti ja klavessinistina ansamblis Eesti Barokksolistid. Pikaajalises koostöös Andres Mustoneni, Neeme Punderi ja Peeter Klaasiga valmisid kontserdisarjad (nt „Suur muusikaakadeemia“), mille kavas olid kõik Bachi, Beethoveni, Mozarti, Vivaldi ja Händeli viiulisonaadid, Bachi flöödi­sonaadid jt baroki suurmeistrite kammer­muusika.

Ivo Sillamaa pälvis 1973. aastal II koha Eesti pianistide konkursil ja 1976. aastal NSVLi liiduvabariikide vahelisel konkursil ning oli 2015. aastal Eesti Kultuurkapitali helikunsti siht­kapitali aastaauhinna laureaat pikaajalise ja mitmekülgne muusikategevuse eest.

Jääme Ivo Sillamaad mäletama kui kallist kolleegi, anderikast muusikut ning suurepärast õpetajat.

Hortus Musicus

Eesti Kontsert

Rahvusooper Estonia

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia

Tallinna Muusika- ja Balletikool

Eesti Teatriliit

Kultuuriministeerium

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht