Ines Rannap   23. V 1930 – 12. II 2016

12. veebruaril lahkus meie hulgast pärast rasket haigust viiuldaja, pedagoog ja muusikakriitik Ines Rannap.

Ines Rannap sündis 23. mail 1930. aastal. Ta lõpetas viiulierialal Herbert Laane juures Tallinna Muusikakooli (1948) ja Tallinna Riikliku Konservatooriumi (1953). Aastal 1953–1982 oli ta ENSV Riikliku Filharmoonia solist ning 1963–1995 Georg Otsa nimelise muusikakooli viiuli-, kammeransambli- ja keelpillimuusika ajaloo õpetaja. Eesti NSV teenelise kunstniku aunimetuse pälvis ta 1974. aastal.

Ligi kolmkümmend aastat (1958–1985) filharmoonia koosseisulise solistina tähendas tohutut hulka esinemisi: igal aastal uue soolokavaga Estonia kontserdisaalis, solistina ERSO ees, paljudes ansamblikoosseisudes, partneriteks Ivo Juul, Imbi Kuus, Leelo Kõlar, Paap Kõlar, Ellen Laidre, Hugo Lepnurm, Bruno Lukk, Sigrid Orusaar, Rein Rannap, Helju Tauk, Uve Uustalu, Rolf Uusväli, Vaike Vahi jt. Oli esinemisi mujal NSV Liidus, Poolas ja Ungaris. Aastakümned väljasõite loengkontsertidega viisid klassikalise muusikaga kokkupuutesse arvutu hulga noori üle Eesti. Ines Rannapi tohutu repertuaar hõlmas eesti heliloojate kogu viiulimuusika. Suurema osa sellest salvestas ta Eesti Raadios ning oli Edgar Arro, Hillar Kareva, Hugo Lepnurme, Eino Tambergi, Helmut Rosenvaldi ja Harri Otsa viiuliteoste esmaesitaja.

Rannap oli hinnatud muusikakirjutiste autorina. Hulk aastaid oli ta viljakamaid muusikaelu kajastajaid kontserdiarvustuste, ülevaadete ja artiklisarjadega, samuti saatejuhina ETVs.

Kolleegid meenutavad suurepärast interpreeti, kes oli väliselt muutumatult väärikas ja väljapeetud, isegi range, ei avanenud kohe, oli aga lähemal tutvumisel väga soe ja hoolitsev. Loengkontsertidel esimeste klasside õpilaste mänguga võlumine nõuab südamlikkust.

Ines Rannap oli laialdaste huvidega, leidis võimalusi reisimiseks, oli innukas nähtu jäädvustaja läbi fotosilma nii reisidel kui ka koduste keskel. Pikkadel väljasõitudel kulus tal iga vaba hetk kudumisele ja heegeldamisele, kirg käsitöö vastu kestis läbi elu.

Muusikaavalikkus mälestab tänu ja austusega head kolleegi, kes oli poole sajandi jooksul harukordselt tegus ja mitmekülgne – muusikaelu tugisammas. Tema tööd jätkab poeg Rein Rannap.

Ines Rannapit leinavad tütar Mareli ning pojad Rein ja Tõnis.

Kultuuriministeerium

Eesti Rahvusringhääling

Georg Otsa nim Tallinna Muusikakool

Eesti Kontsert

Sirp

Hüvastijätt lahkunuga Vanalinna Muusika­majas pühapäeval, 21. veebruaril kell 13.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht