Erna Saar 3. I 1924 – 5. X 2022

Meie hulgast on lahkunud tähele­panuväärne pianist, väljapaistev õpetaja ja eriline isiksus, pikaaegne Tallinna Riikliku Konservatooriumi, Tallinna Muusikakeskkooli ja Tallinna Muusika­kooli klaveripedagoog Erna Saar.

Erna Saare olemise tuum oli klaverimuusika ja selle õpetamine – see oli tema elu lähtekoht, aga ka lõppsiht. Nii mõttes kui ka teos iseloomustasid teda aristokraatlik väärikus ja pühendumine – arusaam, et ollakse millegi endast suurema teenistuses.

Erna Saar alustas muusikaõpinguid Tartus Aleksandra Semm-Sarve juures. Aastatel 1934–1944 õppis ta Tartu Kõrgemas Muusikakoolis (õpetajad Adele Brosse, Aurora Semper, Bruno Lukk ja Irmgard Kaudre). 1948. aastal lõpetas ta cum laude Tallinna Riikliku Konservatooriumi, olles ühtlasi Bruno Luki klaveriklassi esimene lõpetaja. Hiljem täiendas ta end Moskva Konservatooriumis (juhendajad Lev Oborin ja Grigori Ginsburg) ning Gnessinite-nimelises Muusikapedagoogika Instituudis (juhendaja Maria Grinberg).

Erna Saare interpreeditegevus kestis üle 80 aasta. Oma esimese soolokontserdi andis ta Tartus 1937. aastal 13aastasena. Tema tõlgitsused olid alati isikupärased ja muusikaliselt veenvad, lemmikautorid Schubert ja Liszt. Elu lõpuperioodil avastas ta enda jaoks Sibeliuse klaveriloomingu, harjutas seda talle omaselt suure kire ja vaimustusega. Erilisel kohal olid tema repertuaaris aga eesti heliloojad, keda ta oli isiklikult tundnud: Mart Saar, Eduard Oja ja Eduard Tubin.

Erna Saare pedagoogiline tegevus algas kohe pärast TRK lõpetamist 1948. aastal, kui Bruno Lukk valis ta oma assistendiks, ja see kestis 1998. aastani. Tema õpilased on olnud Arvo Pärt, Raimo Kangro, Riina Gerretz, Evi Ross, Helena Tulve, Anu Tali, Hando Nahkur, Olari Elts, Erki Pehk, Alo Ritsing, Aare-Paul Lattik, Lauri Sirp, Mikk Üleoja, Kersti Inno, Ilvi Rauna, Tõnis Kaumann jpt.

Erna Saar oli Eesti Klaveriõpetajate Ühingu auliige. 2012. aastal pälvis ta Bruno Luki nimelise klaveriõpetaja preemia.

Erna Saare ärasaatmine 15. oktoobril kell 11 Tallinna Jaani kirikus.

Tallinna Muusika- ja Balletikool Muba

Eesti Klaveriõpetajate Ühing

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht