Andres Pung 19. V 1955 – 27. III 2021

Lahkunud on muusikateadlane Andres Pung, õigel kohal südame ja missioonitundega haridusjuht, meie kaasteeline ja kauaaegne hea kolleeg, kes panustas Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia arengusse nii vanemõpetaja, dotsendi, kateedrijuhataja kui ka õppe- ja teadusprorektorina, 2004. aastast akadeemia auliikme ning viimastel aastatel vilistlaskogu eestvedajana.

Andrese teekond algas muusika- ja hariduslembesest kodust. Tema isa, akadeemik ja põllumajanduse akadeemia professor Aarne Pung oli musikaalne mees, kelle kodutalus oli harmoonium ning klavergi juba enne Andrese sündi. Lastemuusikakooli lõpetaski Andres klaveri erialal. Edasine õppetee oli eba­tavaline, sest peale Heino Elleri Muusikakooli õppis ta samal ajal gümnaasiumis (praegu Miina Härma Gümnaasium), kuna soovis ülikooli minekuks saada tugeva baashariduse. Pärast keskkooli asus ta õppima Tallinna Konservatooriumi muusikateaduse erialale ning keskendus muusikaanalüüsile. Teda huvitas, kuidas helilooja muusikateose on loonud, millised on muusikalised struktuurid, kuidas kuulaja neid tajub jne.

Aspirantuuri lõpetas Andres Pung 1983. aastal Peterburi Konservatooriumis ning naasis Eestisse. Andekas muusikateoreetik ja armastatud õppejõud alustas 1992. aastal tollase Tallinna Konservatooriumi (praegu EMTA) rektori ettepanekul tööd õppeprorektorina. See oli aeg, mil tuli koos mõttekaaslastega reformida kogu haridussüsteem ning panustada seeläbi ka Eesti riigi ülesehitamisse. Andres Pung on intervjuus Lauri Vanamöldrile öelnud, et tollane tohutult inspireeriv aeg andis suurepärase võimaluse eneseteostuseks – isiksuse potentsiaali maksimaalseks avamiseks ja rakendamiseks. Seda pidas ta elus äärmiselt oluliseks.

EMTA õppe- ja teadusprorektorina viis Andres Pung talle omasel rahulikul ja konstruktiivsel moel ellu suure ja olulise reformi Eesti muusika kõrg­hariduses: ta toetas akadeemias magistri- ja doktoriõpet ning loov­uurin­guid, samuti rahvusvahelisi suhteid. Just tema ajal kaitsti Eestis esimesed muusikateaduse doktoritööd. Ta soodustas ka EMTA raamatukogu fondide rahvusvahelisemaks kujundamist, soodustades muu hulgas Joachim Herzi ulatusliku raamatu- ja heliplaadikogu vastuvõtmist, mis äratas rahvusvaheliseltki tähelepanu.

Hariduskorralduse missiooni kandis Andres Pung edasi ka siis, kui alustas 2003. aastal Haridus- ja Teadusministeeriumis tööd kutse- ja täiskasvanu­hariduse osakonna juhatajana, asudes ellu viima olulisi reforme. Haridus, kogemused ja loominguline vaist lubasid tal ära tabada väärt haridus­uuendused, visioonid ja ideed ning tema eestvedamisel toimusid Eesti kutsehariduses suured muutused: optimeeriti koolivõrk, koolid said tänapäevase ilme, laborid täitusid maailmatasemel õppetehnikaga. Kutsehariduse seadused ja õppekavade süsteem reformiti parimat rahvus­vahelist kogemust kasutades. Kutsekvali­fikatsiooni­süsteem sai Andres Punga juhtimisel uue hingamise. SA Innove kutsehariduse agentuuri juhina jätkas ta kutsehariduse õppekavade süsteemi arendamist ning seisis hea selle eest, et Eesti oleks väärikalt esindatud ka maailma ja Euroopa kutsemeistrivõistlustel (WorldSkills, EuroSkills). Ta osales järje­pidevalt paljudes töörühmades, nõu- ja otsustuskogudes, aga ka rahvusvaheliste organisatsioonide töös.

2015. aastast oli Andres Pung Sisekaitseakadeemia õppeprorektor. Tema viimane missioon oli luua ja arendada Eesti jaoks parim sisekaitsevaldkonna haridus. Tema juhtimisel läbis sisekaitseakadeemia rahvusvahelise institutsionaalse akrediteeringu, kõik õppekavad viidi üle modulaarstruktuurile, katsetati mitmeid õppeformaate ning parandati õppekavade kvaliteeti. Sisekaitseakadeemias mäletatakse teda: tema alustatu annab akadeemiaperele edaspidigi innustust ja inspiratsiooni jätkata kindlasti samal suunal, et akadeemia oleks kogu Euroopas eeskujuks ning meie kodumaa parem, kindlam ja turvalisem paik.

Andres oli tohutult pühendunud ja meeldiv inimene. Tema energia, aval olemine ja soe naeratus ei unune. Kolleegid jäävad temast väga puudust tundma. Hoiame mälestust ja langetame leinas pea, avaldame sügavat kaastunnet lähedastele.

Eesti Muusika- ja Teatri­akadeemia

Haridus- ja Teadusministeerium

Sisekaitseakadeemia

SA Innove

Eesti Muusikateaduse Selts

Eesti Muusika- ja Teatri­akadeemia vilistlaskogu

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht