Aavo Ots 25. I 1951 – 10. VI 2023

Meie seast on lahkunud armastatud trompetiõpetaja, puhkpilliorkestri dirigent, trompetimängija ja hea kolleeg Aavo Ots.

Aavo Ots sündis 25. jaanuaril 1951. aastal Vastseliinas Tsäpsi külas Kase talus. Trompetiõpinguid alustas ta Vastseliina Keskkooli orkestris Leonid Eriku juhendamisel ning jätkas aastail 1967–1971 Heino Elleri nimelises Tartu Muusikakoolis (õp Kaupo Antzon), kus lisandus ka koorijuhtimise eriala (õp Roland Laasmäe). Aavo Ots lõpetas Tallinna Riikliku Konservatooriumi (TRK, praegu Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ehk EMTA) Gustav Ernesaksa ja Olev Oja klassis koorijuhtimise ja Tõnu Tarumi klassis trompetierialal, sama pilliga veel ka 1986. aastal Leningradi Riikliku Konservatooriumi aspirantuuri Juri Bolšijanovi klassis. 1979. aastal võitis Ots Eesti interpreetide konkursil esikoha.

Aavo Ots mängis aastail 1975–1985 Estonia teatri orkestris. 1977. aastast oli ta Tallinna Muusikakeskkooli õpetaja-metoodik ning aastast 1982 TRK õppejõud, 1989. aastast dotsent. Ta oli üldlaulupidude dirigent ning üliõpilas­laulupeo „Gaudeamus“ puhkpilliorkestrite üldjuht.

Ots pälvis korduvalt Eesti Kultuurkapitali helikunsti ja rahvakultuuri sihtkapitali aastapreemia, samuti Riho Pätsi Koolimuusika Fondi stipendiumi ning nimetati mitmel korral Eesti Kooriühingu aasta orkestridirigendiks. 2014. aastal autasustati Aavo Otsa trompetikoolkonna loomise ja puhkpillimuusika arendamise eest Valgetähe V klassi teenetemärgiga ning 2020. aastal valiti ta Eesti Kooriühingu auliikmeks.

Eesti Puhkpillimuusika Ühingu asutaja ja kauaaegne juhatuse liige Aavo Ots algatas palju ettevõtmisi, kaasates kolleegid oma plaanidesse ja andes alati rohkesti ideid. Eriti silmapaistev oli tema töö noorteorkestritega. Tema initsiatiivil loodi mitmeid kollek­tiive: Tallinna Muusika­keskkooli Puhkpillisümfoonikud, Eesti Noorte Brass, Lõuna-Eesti Noorte Puhkpilliorkester, Eesti Noorte Kontsertorkester jt. Viis aastat oli ta Eesti Noorte Puhkpilliorkestri peadirigent ning valiti ka 2022. aastal tegevust alustanud Tallinna Muusika- ja Balletikooli Sümfoonilise Puhkpilliorkestri dirigendiks.2002. aastal lõi Aavo Ots omanimelise muusikastuudio, et arendada noorte puhkpilliorkestrite kultuuri ja edendada trompetimängu. Selle eestvõtmisel toimusid igal aastal rahvusvahelised trompetipäevad, konkurss „Trompetitalendid“, Aavo Otsa trompeti suveakadeemia, rahvusvahelised Võru vaskpillipäevad ning Aavo Otsa noorte trompeti suve­akadeemia Suure-Jaanis.

Aavo Otsa eeskuju õpetaja ja orkestri­juhina oli silmapaistev ning andis paljudele noortele eluteele kaasa soovi muusikaga põhjalikult tegeleda.

Pikaaegne kolleeg Marja Jürisson meenutab: „Aavo Otsa kohalolekut oli tunda vaatamata sellele, et teda ei näinud kuigi tihti õpetajate toas või üldse muusika­keskkooli majas Kivimäel (ta tegi tunde enamasti EMTAs). Ta väljendus enamasti lakooniliselt, lühilausetes, aga ta sõnal oli kaalu, tema hinnang tabas täpselt märki. Imetlesin Aavo dirigeerimislaadi: seegi oli justkui ainult olulisi punkte markeeriv, ent kui palju ta sellega väljendas!

Kõikevõitvale kodukohaarmastusele vaatamata otsis ta pilk ikka rahvus­vahelist mastaapi. Nii kui piirid pisutki lahti läksid, oli EMTA trompetipäevadel igal aastal väliskülalisi nii meistriklasside tegijate, esinejate kui ka konkursi žürii liikmetena. Ikka oli plaanimisel ja teoksil mõni välissõit. Euroopa kaardi võiks tema korraldatud reisidest ja sihtpunktidest päris täis tippida. Korduvalt sõideti külla Itaaliasse, Hispaaniasse, Soome, Venemaale ja mujalegi. Võrumaa ja Suure-Jaani suveüritused toimusid järjepidevalt oma õpilastele ja ka paljude teiste muusikakoolide pillimängijatele. Sedakaudu on professionaalse muusiku teele jõudnud hulk praegusi vaskpillielu põhitegijaid. Muusik küpseb laval – ja Aavo õpilaste kontsertide ja esinemiste jada vältas kogu õppeaasta, suvigi oli trompetilaagrite jms täidetud. Kontserte oli igasuguseid, sooloesinemiste kõrval oli iseäranis suur rõhk ansamblimängul, mis varieerus stiililt barokist svingini. Aavo oli leidlik: jälle oli loodud mõni uus koosseis, meeles mõni oluline puhk või tähtpäev, mida kontserdiga tähistada, alati olid korraldatud ka videoülesvõtted. On suur rõõm, et need salvestised olemas on, nagu ka Aavo trompetiõpik ja veel mitu raamatut. Kuuldavasti sai ta just lahkumise eel valmis ka uue käsikirja.

Mulle on jäänud mulje, et Aavo kuulas nii oma õpilaste kui ka laste esinemisi saali tagumistes ridades või rõdu kaugemas nurgas, ma ei mäleta, et oleksin teda näinud n-ö nähtaval kohal. Tahtsin ikka küsida, kas ta tunnetab ja mõõdab mängija lavaenergiat nii paremini. Nüüd mõtlen, et see oli Aavo fenomen: kuna ta vaatas kogu aeg kaugemale ettepoole, oli tema üks jalg juba valmis saalist edasi astuma, et hakata uusi ideid ja projekte teoks tegema …“

Avaldame sügavat kaastunnet Aavo Otsa lähedastele ja sõpradele ning oleme sel kurval ajal mõttes teiega. Ärasaatmine Tallinna Jaani kirikus reedel, 16. VI kell 11.

Eesti Kooriühing

Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutus

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia

Eesti Puhkpillimuusika Ühing

Tallinna Muusika- ja Balletikool Muba

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht