Enn Mellikov 1. IV 1945 – 23. VII 2018

Enn Mellikov sündis 1. aprillil 1945, lõpetas Pärnu 4. keskkooli 1963. aastal ja Tallinna tehnikaülikooli cum laude 1968. Kogu tema teaduselu möödus Tallinna tehnikaülikoolis. Ta alustas seal vaneminsenerina 1968, tõusis vanemteaduriks 1972, töötas pooljuhtmaterjalide tehnoloogia aseprofessori ja professorina 1992–2016 ning oli vastutav materjaliteaduse instituudi eest selle direktorina 2003–2014.

Koos rühmakaaslastega pani Enn Mellikov Tallinna polütehnilise instituudi füüsikalise keemia kateedris 1960ndate aastate lõpul aluse pooljuhtmaterjalide uuringutele. Nii teaduste kandidaadi (1977, tänapäeva PhD) kui ka teaduste doktori kraadi (ebatavaliselt noorena 1988) kaitses ta NSV Liidu teaduste akadeemia Uurali teaduskeskuses Sverdlovskis. Seal kontrollitud tulemused ja tehnoloogia kujunesid keerulistel aegadel Eesti teadusele heaks vundamendiks.

Enn Mellikov ignoreeris kogu oma elu jooksul arvamusi, nagu miski oleks võimatu sellepärast, et see on lihtsalt võimatu. Päikeseenergeetika ajalukku läheb ta maailmas ainulaadsete monokristallist teradest valmistatud päikesepatareide väljatöötajana. Nimelt tema viis selle valdkonna Eesti laboreist maailmateaduste teravaimasse tippu. Eesmärk oli sõnades lihtne, kuid sisuliselt ja tehniliselt äärmiselt keerukas – luua laialt kättesaadavatest materjalidest tehtud odavad ja painduvad päikesepatareid.

Enn Mellikov andis ka oma kaaluka panuse teadlaste ja inseneride uute põlvkondade kasvatamisse nii igapäevase õppetöö, kaheksa doktoritöö juhendamise kui ka oma erialal Tallinna tehnikaülikooli ja Tartu ülikooli ühise rahvusvahelise magistrikava koostamise kaudu.

Peale õppe- ja teadustöö panustas ta kogu Eesti teaduse ja teadussüsteemi arendamisse nii ühiskondlikel alustel Eesti materjaliteaduse ühingu esimehena 1995–2005 kui ka riigi vajadusteks palju aastaid teaduskompetentsi nõukogu, teaduspreemiate komisjoni ja Eesti teadusagentuuri hindamiskomisjoni liikmena.

Tema tööd tunnustati kõrgelt iga riigikorra ajal. 1985. aastal sai ta Eesti NSV preemia, 1998. ja 2006. aastal Eesti Vabariigi teaduspreemia ning 2006. aastal Valgetähe IV klassi teenetemärgi. Tema panust teadusesse kroonis 2013. aastal elutööpreemia pikaajalise tulemusliku teadus- ja arendustöö eest. Seda vastu võttes ütles Enn Mellikov: „Teadus on vältimatu vahend inimeste elamise ja riigi arengueelduste täiustamiseks. Teadmistepõhine majandus on mitte ainult Eesti konkurentsivõimelisuse tagatis, vaid ilmselt ka ainus võimalus Eesti Vabariigil ellu jääda riigina.“

Eesti Teaduste Akadeemia

Tallinna Tehnikaülikool

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht