Asta Oraspõld 14. I 1926 – 15. II 2022

Igavikku on lahkunud Tartu Ülikooli kauaaegne armastatud õppejõud, litoloog emeriit-dotsent Asta Oraspõld. Sündinud Tartus töölisperes, astus ta II Keskkooli lõpetamise järel 1945. aastal Tartu Ülikooli geoloogia osakonda, rakendades juba üliõpilasena oma loova energia õppetöö kõrval paekihtide uurimisele. Pärast aspirantuuri lõpetamist ja kandidaadiväitekirja edukat kaitsmist 1953. aastal jätkas Asta tööd suure sisendusjõuga õppejõuna kogu oma tööelu lõpuni, täites mõnel aastal kateedrijuhataja, teaduskonna prodekaani kohustusi. Olles sügavate teadmistega geoloogia mitmes valdkonnas, luges ta sütitava kirglikkusega aineid alates faatsieste õpetusest litogeneesi, regionaalgeoloogia ja maavarade õpetuseni. Ta oli diplomitööde hinnatud juhendaja ja väitekirjade koostajaile asjatundlik konsultant.

Asta Oraspõllul on suuri teeneid Eesti ülem-ordoviitsiumi lademete litoloogia, detail-stratigraafia, faunakoosluste ja tekkeloo selgitamisel. Läbi aegade oli Asta innukas osaleja ühisuuringutes. Üliõpilasaastail Kohila–Rapla ümbruse paepaljandite detailkirjeldamise rühma koosseisus, hiljem Ordoviitsiumi-Siluri piirilademete kompleksuuringute kogenud liikmena välivaatlustest tulemuste kirjastamiseni kaasautorsuses. Paeuuringutes oli ta oma eesmärgitaotlustes eeskätt paleo­ökoloog ja fatsioloog. Tulemused on avaldatud Tartu Ülikooli ja Eesti Teaduste Akadeemia väljaannetes, hiljem ka rahvusvahelistes teadusajakirjades. Asta on tuntud Eesti ürglooduse uurimisele kutsuvate paelugude autorina. Aktiivselt osales ta Eesti Looduseuurijate Seltsi tegevuses, oli mitmel aastal geoloogiasektsiooni juhataja; 1995. aastast Eesti Geograafia Seltsi auliige.

Olmes vähenõudlik ja tagasihoidlik, oli Astale omane põhjalikkus, faktitäpsus, väidete argumenteeritus, selgus nii sõnas kui kirjas. Tema oli üks vähestest, kes ka vaikival Nõukogude ajal väljendas otsekoheselt ja ausalt avalikel koosolekutel võimule ebameeldivaid tõdesid. Südamlikuks suhtlejaks ja asjalikuks nõuandjaks jäi Asta geoloogide seas kursuste kokkutulekutel jt ühisüritustel viimaste eluaastateni, eriala emana muhedalt endiste õpilaste rõõmudele ja muredele kaasa elades. Helle Perens on tabavalt väljendanud: Asta oli eriline, temast kiirgas headust ja tarkust.

Jääme meenutama Asta Oraspõldu hingestatud vaimuerksa kaasamõtleja ja otseütlejana, tähelepaneliku, hooliva, elurõõmsa, sügavalt eestimeelse kaasteelisena. Tema mõtteerksus ja sügav kultuuritunnetus elavad edasi mitme põlve geoloogides.

Siiras kaastundes Asta lähedastele, kõigile geoloogidele,

Tartu Ülikooli,

Tallinna Tehnikaülikooli ja

Eesti Geoloogiateenistuse

kolleegide, sõprade nimel paevana Rein Einasto

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht