Kuidas seletada pilte nutikatele robotitele

KATRIN TIIDENBERG

Selfid on jälle moes, ilmselt olete ühismeedias märganud nn tehisselfide lainet. Tehisintellekti loodud portreed kuvavad meid eri stiilis ja kontekstis, pakkudes illusiooni alternatiivsetest eludest – neid on palju ja ometi on nad kõik meist, meist, meist. Mis peamine, nad ilustavad (keegi kirjeldas neid just vormis „sina, aga 20% seksikam“), aga on siiski hämmastavalt meie moodi.

Tehisselfid on võimalikud tänu Stable Diffusioni nimelisele masin­õppe­mudelile. Seda võib igaüks kasutada, kui kirjutab robotitele mõistetava käskluse. Umbes nii: „portree Kusti Salmist, Kurt Cobaini ja Chris Evansi seguna; pikad juuksed, Eduard Viiralti stiilis“. Aga selleks et masinõppe­mudelid töötaksid, on neid vaja treenida. Kuna Stable Diffusionit treeniti 2,3 miljardil veebist napsatud pildil, mille hulgas on mitmete digikunstnike täisportfooliod ja kunstnikelt keegi luba ei küsinud, leiavad paljud, et tegemist on röövlahendusega. Lisaks on enamik tehisselfidest loodud rakendusega Lensa, mis kasutab küll Stable Diffusioni mudelit, ent küsib kasutajailt „võluavataride“ eest raha. Selleks et saada 100 tehisselfit, on vaja Lensasse laadida 10–20 seemneselfit ja maksta umbes neli USA dollarit. Detsembri esimese viie päevaga teenisid nad 8,2 miljonit USA dollarit. Kui indiviid eksperimenteerib vabavaralise tööriistaga, on lihtne lähtuda õigustatud kasutuse loogikast, ent kasumit otsivatele ettevõtetele ei taha paljud seda õigust laiendada.

Teiseks on küsitav, mida selfirobotite ülemused meie selfidega peale hakkavad. Lensa kasutusreeglite järgi on neil õigus kujutisi oma suva järgi kasutada ja jagada. Nad väidavad end seda tegevat vaid rakenduse edasiarendamiseks, ent näotuvastustehnoloogiate kasutusaladega rohkem kursis olevale lugejale on see vilets lohutus. Meie tehisselfisid võib niisiis tõlgendada ka panusena politseiriigi arengusse ja kategoorilise kahtlustamise kultuuri.

Haldjaprintsessid saavad olla ainult naised, rokkstaarid ainult mehed ning küberteadlased ainult „muud“.

Minu meelest on veel kõige põnevam tehisselfide kujutuspoliitiline mõõde: milline on Lensa-robotite arusaam ilust ja sellest, mida „sina, aga 20% seksikam“ eri gruppide puhul ikkagi tähendab. Kuidas on robotid õpetatud naiselikkust, mehelikkust ja uudisena ka soolist mittebinaarsust operatsionaliseerima?* Kuna seemne­selfisid üles laadides palutakse määrata oma sooks naine, mees või muu, jooksutasime kolleegidega sama pildiseeriat mitme soodiagnoosiga ja tegime märkmeid. Esiteks tootsid kõik kolm sookategooriat äratuntavalt endasarnaseid tulemusi vaid neile, kelle seemneselfid olid vähem binaarsed. Konventsionaalselt mehelike (nt habemega) ja naiselike (nt pikkade juuste ja värvitud huultega) tunnustega seemneselfide puhul olid vastassoost tehisselfid suvalised pildid, mitte­binaarsed aga endiselt äratuntavad. Teiseks pakendavad robotid tehisselfid temaatilistesse ümbrikutesse: anime, popkunst, fantaasia. Haldjaprintsessid saavad olla ainult naised, rokkstaarid ainult mehed ning küberteadlased ainult „muud“. Naised ei saa millegipärast olla ei superkangelased, ulmetegelased, küberteadlased, rokkstaarid, seiklejad, küborgid ega astronaudid. Kalendris hakkab 2022 lõppema, aga Lensas on vist 1950. Stereotüübid vohavad ka kategooriate sees. Minu anime-naisselfid olid hentai-pärased, mittebinaarsed aga starwars’iliku mässaja portreed. Kategooria, mida naisselfide puhul „sillerdavaks“ nimetakse, on robotitele antava esteetikakäskluse poolest ilmselt sama, mis mittebinaarse „küborgi“ puhul, ent esimesel juhul saadakse tulemuseks pärlmutterbikiinides beib ja teisel juhul imeline pärlmutterandroid. Naisselfidel kujutavad robotid sind enamjaolt noore­mana ja suuresilmsemana kui sa oled ja umbes kolmandikule piltidest kinnitavad nad abivalmilt ja stiilist sõltumata Väga Suured Tissid. Asjalood on, teisisõnu, äärmiselt banaalsed ja edasiminek varasema põlvkonna filtri­rakendustest (Meitu, FaceApp etc.) minimaalne.

See pole vist tulevik, mida oleme tahtnud, aga kas see on tulevik, mille oleme ära teeninud?

* Lensal on ka komme musta- ja pruuninahaliste tehisselfid märksa valgenahalisemaks timmida.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht