KOMMENTAAR

Hindrek Kesler, arhitekt, Tallinna Tehnikakõrgkooli arhitektuuri ja keskkonnatehnika teaduskonna dekaan, BAUA Eesti esimees:

UIA loodi 1948. aastal Šveitsis, Lausanne’is, et ühendada kogu maailma arhitekte ja liita nende riiklikud/rahvuslikud arhitektide ühendused. UIAsse kuulub 124 riiki või riikide ühendust ja nende erialaliitude kaudu esindab UIA umbes 1 400 000 arhitekti ja 500 000 arhitektuuritudengit.
Eesti, Läti ja Leedu kuuluvad ühisesse UIA sektsiooni nimega BAUA (Baltic Architects Unions Association – Balti Arhitektide Liitude Assotsiatsioon) ja sellise riikide liiduna on meil UIAs unikaalne positsioon ka UIA organite valimiste seisukohalt (Baltimaadel on valimistel kolm häält, nt Venemaal aga viis, Hiinal  seitse).
UIA on globaalne organisatsioon, mille väljundid on üldised ja deklaratiivsed ning omavad mõju ühiskonnale suuresti ainult tänu UIA autoriteedile. See on aga viimastel aastatel hakanud murenema: kahe kongressi vahel on UIA liikmesusest loobunud Saksamaa, Holland ja Austria. Kuigi Baltimaade arhitektide liidud on olnud siiski arvamusel, et peame olema UIAs kui ainsas globaalses arhitektide ühenduses esindatud, tuleb protsesse jälgida ja vajadusel adekvaatselt reageerida. Ka meie peaksime oma liikmesuse tõsiselt ümber vaatama, kui lahkuvad ka Põhjala riigid – selliseid mõtteid on kuluaarides kuulda olnud.
UIA kongressile järgnes sama numbrit kandev peaassamblee, kus muu hulgas valiti UIA-le uus president Esa Mohamed Malaisiast – ja 2020. aasta kongressi toimumiskoht: Melbourne kaotas lõpuks Rio de Janeirole vaid napi häälte arvuga. Mohamed on muslim, kuid lääneliku haridusega arhitekt ja rikas ettevõtja, kes on praegu Malaisia ühe suurema projekteerimisbüroo AJM looja, osanik ja tegevdirektor.
Valimistel oli tunda Hiina huvi tõusu UIA vastu.
BAUA kui raamorganisatsioon on aidanud märgatavalt tihendada Eesti, Läti ja Leedu arhitektide ja tudengite omavahelisest suhtlust, osavõtt UIA kongressidest on olnud selle positiivseks organiseerivaks käivitajaks. Kuid jätkuvalt on meie ees küsimus, kas ja kuidas osaleda UIA teiste struktuuriüksuste töös: kuna oleme väikesed, peame tegema targa valiku, et panustada jõukohaselt. 2017. aasta sündmus toimub Lõuna-Koreas, Soulis pealkirja all „Linna hing” („Soul of City”).

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht