Tarmo Soomere valiti uuesti teaduste akadeemia presidendiks

Tarmo Soomere 25. IX 2019 teaduste akadeemia üldkogul.

Tänasel (25. septembril 2019) teaduste akadeemia üldkogul valiti teiseks järjestikuseks viieaastaseks ametiajaks akadeemia senine president Tarmo Soomere. Hääletamisest osavõtnud 49st akadeemikust toetas akadeemik Soomere jätkamist 37. Valituks osutumiseks läks vaja 31 häält. Vastaskandidaate polnud.

President Tarmo Soomere sõnas peale hääletamistulemuste selgumist, et tänane üldkogu tõestas, et akadeemikutel on taastunud usk akadeemia vajalikkusesse. Samas märkis ta, et akadeemial tuleb langetada selge valik lobisti ning teadusnõustaja rollide vahel. „Kes teeb lobi, selle nõu ei kuulata,“ lausus president Soomere.

Enne presidendi valimist andis Tarmo Soomere ülevaate viimase viie aasta jooksul tehtust ning tutvustas tegevussuundi aastateks 2020 kuni 2024. Soomere rõhutas, et akadeemia roll seisneb teadlaste konsolideerimises ja nende hääle kuuldavaks tegemises. „Akadeemia on tõusmas riigi peamiseks teadusnõustajaks. Ka akadeemia kirjutamine koalitsioonilepingusse on suur asi,“ sõnas ta. Akadeemik Soomere tõi veel esile selle, et akadeemia toest on huvitatud ministeeriumid ja teised riigiasutused.

Rääkides tulevikuperspektiividest rõhutas Soomere vajadust senist kurssi jätkata. „Tahaks, et teadusnõustamine saaks täiskasvanuks. Oleme saanud valitsuselt ja poliitikutelt signaale, et akadeemia täidab juba praegu Eestis peateaduri rolli,“ ütles president.

Akadeemik Soomere märkis, et edaspidi peab akadeemia pöörama enam tähelepanu üldharidusele. Ta sõnas: „Oluline on pakkuda tuge õpetajatele ning õppuritele. Vaja on selgitada miks üks või teine õppeaine kooliprogrammis on oluline ning nende vastu tuleb tekitada huvi.“

Samuti leidis Soomere, et eesti teadlaste saavutused tuleb senisest efektiivsemalt eesti rahvani viia. „Vaja on meediakanalit, mis vahendaks eesti teadust eesti inimesele. Meil kirjutatakse 2000 teadusartiklit aastas, neist iga kümne peale saaks ühe loo, mis omakorda tähendaks 200 lugu aastas,“ ütles president Soomere.

Teaduste akadeemia üldkogul valiti ka kolm uut välisliiget: arvutiteadlane Margus Veanes, geneetik Svante Pääbo ja keeleteadlane Raimo Raag. Tarmo Soomere ütles peale välisliikmete valimistulemuste teatavaks tegemist: “Akadeemia sai täna uute välisliikmetega olulise tugevduse, mis võimaldab Eestit suuremaks teha.”

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht