Selgusid Kultuuri Tegu 2020 aastapreemiad 

Lennart Meri portree. Laureaat Jaak Visnapi litograafia, 2020.

President Lennart Meri ootamatu pildikeelega portree tõi Eesti Kultuuri Tegu 2020 auhinnatseremoonial Peeter Alliku nimelise kunstipreemia litograaf Jaak Visnapile. Eesti Kultuuri Tegu peapreemia läks sel aastal Anu Raua keskusele Heimtalis ja uus, alles aastal esimest korda välja antav Tuleviku Tegija preemia noorele kunstiõpetajale ja innovaatorile  Andero Kaljule.

Anu Raud tõi oma sõnavõtus esile, kuidas uudistesaates käis kolmel korral läbi Eesti käsitöö: uudislõik oli sellest, et Kääriku talus sai valmis vaip “Mulgid New Yorgis”, Astrid Kannel tegi reportaaži punases rahvariide seelikus ja Ragnar Kond tõi uudiseid taas uue meisterlikult kootud mütsiga. Kommentaariks võib küsida, et kas kokkusattumus või tekkiv trend? Igal juhul annab see pidet ja jõudu, sest uudised ise ümbritsevast maailmast on sageli murettekitavad.

“Mina olen roheline olnud kogu elu oma punase seelikuga, sest rohkem seelikuid mul ei ole,” rääkis eesti kunsti maestra Anu Raud. Ja toonitas, et Heimtalis, Anu Raua keskuses, on tekstiilikunstnikud kogunenud praktikale juba 32 aastat. “Ja need peavad jätkuma,” oli laureaadi sõnum meile. “Lisaks on mul suur unistus, et uue elu saaks Heimtalis terviklikult säilinud vallakeskus, kus ainsana Eestis on säilinud vallamaja, seltsimaja ja koolimaja”. Vallakeskus asub kunstniku kodutalu läheduses.

Jaak Visnap sai preemia lisaks 2020.aastal tehtud töödele ka Kihnu naiivkunsti laagri vedamise eest, millest kasvab välja naiivkunsti festival, kus maalitakse Kihnu Virve laulude järgi. Need maalid jäävad aegade lõpuni Kihnu saarele ja võib-olla luuakse nende ümber kunagi ka naiivkunsti muuseum. Aga praegu kutsus ta kõiki üles koduseks tööks: “Kuulake Kihnu Virvet ja maalige mõni pilt!”. Miks Visnap kujutas Lennart Merit sinise tulnukana, UFOna põhjendab ta sellega, et Lennart tõi oma mängud, nii filmis, kirjanduses kui ka ajaloos.

Laureaatide lühitutvused:

Kategooria Tuleviku Tegija laureaat Andero Kalju

Kõrgema Kunstikooli “Pallas”! noor õppejõud Andero Kalju  on oma innovaatiliste ettevõtmiste- ja uute õpetamisvaldkondadega silma paistnud juba tudengipõlvest alates. Andero õppis Kõrgema Kunstikooli Pallas Fotograafia osakonnas, mille lõpetas uuendusliku diplomitööga. Andero Kalju diplomitöö „Linnu-Eesti“ tugines lapsepõlveunistustel lendamisest. Kalju kasutas selles töös droonifilmi, mille uuenduslikkus seisnes 360-kraadise kaamera kasutamises ja tsükloraamse ehk kogu-ruumile kuvandi loomises.

Kategooria Peeter Alliku kunstiauhind laureaat Jaak Visnap  

Jaak Visnapi tegevus Kihnu maalilaagri vedamisel rikastab meie armsat väikesaart  ja lisab sellele nii kohalike elanike kui ka külastajate jaoks olulise igapäevase kunstimõõtme. Kihnu kunstilaager on igal aastal toimuv naivistidest kunstnike ja harrastuskunstnike kokkutulek, mille käigus sünnivad maalid, mis kaunistavad nii Kihnu metsi kui ka ajaloolisi hooneid. Lisaks sellele on 2020. aastal Jaak Visnap tegutsenud aktiivselt kunstnikuna teostades litograafiatehnikas mitmeid märgilisi teoseid, millest tõstaks esile “Lennart Meri portree”.

Kultuuri Tegu 2020 peaauhind Anu Raua Keskus

Anu Raua rajatud keskus on eesti rahvusliku kultuuri järjepidevuse kants, seal  hoitakse ja kantakse edasi käsitööoskusi, ilumeelt, nii tavainimese kui ka akadeemilisel tasandil. Anu Raud on Viljandimaal loonud muuseumi ning jätkab oma isatalus eesti maarahva kultuuri väärtustavat loometegevust. Anu Raua Keskuse ümber koondub aina rohkem  Eesti Kunstiakadeemia üliõpilasi ja vilistlasi ning keskus on ühiskonna huviorbiidis.

Peeter Alliku kunstiauhinna laureaat Jaak Visnap ja nominent Hando Tamm, Kultuuri Tegu auhinna algatajaga Egge Kulbok-Lattikuga.

Nomineeriti ka neid väljapaistvaid isikuid ning organisatsioone: Tuleviku Tegija kategoorias viiuldaja Hans Christian Aavik, Peeter Alliku kunstipreemiale Hando Tamm ja tema Galerii No.1, peapreemiale Käsmu Meremuuseum.

Auhinnad anti üle Eesti Kultuuri Koja aastakonverentsil “Inimene piiril eri teadusvaldkondade vaates”, mis toimus koostöös Eesti teaduste akadeemiaga. Konverents leidis aset teaduste akadeemia saalis reedel, 19.novembril. Konverentsi põnevaid arutelusid ja Kultuuri Tegu auhindade üleandmist saab järele vaadata lingil  JÄRELVAADATAV ⟩ Eesti Kultuuri Koja aastakonverents «Inimene piiril eri teadusvaldkondade vaates» – Haridus ja teadus – Fookus – Arvamus (postimees.ee)

Eesti Kultuuri Koda loodi 2011. aastal eesmärgiga ühendada juriidilisi ja eraisikuid, kelle soov on Eesti kultuuri sisemise jõu ja ühiskondliku kõnekuse hoidmine. Koja aastakonverentsid keskenduvad ühiskondlikult aktuaalsetele ning Eesti avalikkust kõnetavatele teemadele. 

 

 

 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht