Andra Teede

Andra Teede

Andra Teede
on luuletaja ja stsenarist.

Milline on Eesti kultuuripoliitika suurim õnnestumine või läbikukkumine?
Minu arvates pole Eesti kirjanikud elanud kunagi nii hästi kui praegu. Kirjanikupalk, ponnistused ekspordiks, toetused trükkimiseks ja loomiseks on kindlasti andnud autoritele tunde, et neid nähakse ja toetatakse. See on väga tore. Kui veel kümme aastat tagasi tundus mulle, et Eesti kirjanik on igavesti auklikus kampsunis sugulaste annetustest elav vaene entusiast, siis nüüd võib välismaal samme tegevad ja kodumaal oma teostest ära elavad kirjainimesed üles lugeda juba mitme käe sõrmedel.
Küll aga ajab üks asi kirjanikud – paratamatult vaatan rahastamist oma mätta otsast – täiesti hulluks. Nimelt ei ole meil siiani korralikku agentide süsteemi. Jah, ma tean küll, et seda pole ka näiteks näitlejatel, ja ma tean, et teatritekstide ekspordi eest hoolitsevad head inimesed Eesti Teatri Agentuuris.
Aga siiski: väga on vaja hiljemalt kohe kirjanduse agente. Suurtes riikides on need tegelikult erafirmad, kes teenivad korralikult, kuid Eestis pole vähemalt esialgu mingi riikliku institutsiooniga seotusest pääsu. Me ei ole lihtsalt veel nii tähtsad ja tuntud. Küll aga võiksime mingi aja möödudes olla, sest raamatud on ikkagi raha. 2016. aastal müüdi Euroopas 22,3 miljardi euro eest raamatuid! Kui suur summa sellest eestlaste taskusse läks? Kus on meie krimka- ja armastusloomiljonärid? Kuskil ei ole, sest suure raha teenimiseks peab agressiivselt müüma.
Raamatuäri on äri ja sellele peaks vastavalt lähenema. Kui praegu saab kirjanikupalka 12 õnnelikku, siis kui palju on meil autoreid, kel on õnnestunud endale välismaalt agent hankida? Imbi Paju ja Ilmar Taska kõrval mitte just paljudel. Ja miks peakski liikuma väljast sisse, kui võiksime kõigepealt teha esimesed sammud kodus ning siis edasi vaadata?

 

Sirp keskendub sel aastal kultuuripoliitika põhialustele koondnimetusega „Kultuur 2030“. Praegune põhialuste dokument kehtib aastani 2020, seega on viimane aeg hakata koguma ideid järgmiseks.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht