Peakülaline on Krzysztof Penderecki

Marje Lohuaru

Tutvustav pilk EMTA Sügisfestivalile 25.–28. IX. Krzysztof Penderecki

Juba üheksandat korda korraldab Eesti muusika- ja teatriakadeemia Sügisfestivali, traditsiooniks saanud õppeaasta algust tähistavat uue muusika ürituste sarja.

Algselt Eesti muusika festivali nime kandva sündmusega tähistati 1999. aastal tollase Eesti muusikaakadeemia uue hoone avamist. Algusest peale on festival olnud keskendatud nüüdismuusikale: esile on siin tõstetud EMTA tudengite teosed, mis kantakse ette kaasüliõpilaste poolt. Lisaks kontsertidele toimuvad festivali raames mitmed meistrikursused, workshop’id ja loengud nüüdismuusika interpretatsiooni teemadel. Traditsiooniliselt kõlab siin kõige rohkem esiettekandeid, festivali juurde kuulub ka üliõpilaste heliloomingu konkurss.

Alates 2000. aastast nimetatakse üritust Sügisfestivaliks, sealtpeale on see ka rahvusvaheline (esimesed külalisesinejad olid Amsterdami ja Reykjavíki muusikakõrgkoolist). Sügisfestivali edasine areng on toimunud just rahvusvahelise avatuse suunas: meie külalisteks on olnud tuntud nüüdismuusikaansamblid Atelier de XX’eme siecle Lyonist, Uue Muusika Stuudio Moskvast ja Pierrot Lunaire Ensemble Wien, lisaks oleme võõrustanud Helsingi, Lyoni, Moskva, Odessa, Viini ja Hamburgi muusikakõrgkoolide üliõpilasi ning õppejõude.

Eelmisel aastal otsustasime kutsuda festivali peakülaliseks hollandi helilooja Louis Andriesseni, mis kujunes igas mõttes erakordselt hästi õnnestunud ettevõtmiseks. Võimalus isiklikult kohtuda maailmakuulsate muusikutega annab muusikakõrghariduse omandamisele mõistagi täiesti hindamatu lisaväärtuse. Lisaks tõstab see ka EMTA Sügisfestivali tuntust ning samuti rahvusvahelist mainet.

Tänavune Sügisfestival toimub 25.–28. IX. Sel aastal on festivali peakülaline maestro Krzysztof Penderecki. Lõppkontserdil (28. IX EMTA kammersaalis) kõlab Penderecki looming meie tudengite esituses, kontserdi peaproovil osaleb ka helilooja ise. Lisaks toimub asjast huvitatutele maestroga ka avalik kohtumine.

Selle aasta uuenduseks on koostöös Kultuurikatla ja Prantsuse kultuurikeskusega korraldatud konverents “Elektronmuusika ja filosoofia”, mille viivad läbi prantslased Jack Serrano (organisatsiooni Les Rencontres Place Publique asutaja), Jean Baptiste Favory, Christophe Kohm, Bastien Gallet ja Elie During. Konverents toob kokku prantsuse ja eesti spetsialistid arutamaks esteetiliste muusikaliste vaadete üle, mille siduvaks lüliks on elektrooniline väljund.

Sügisfestivali avaüritus – EMTA Elektronmuusika Stuudio kontsert EMTA kammersaalis 25. IX – toimub Pariisi CCMIX Xenakise keskuse professori Jean Baptiste Favory juhendamisel. Iga-aastane kompositsioonitudengite loomingu kontsert leiab aset sealsamas 26. IX. Lisaks esinevad kauged külalised Lõuna-Koreast, professor Shinuh Lee peab loengu meil vähe tuntud korea kaasaegsest muusikast (27. IX hommikul), üles astub SNU New Music Ensemble (Seoul National University College of Music, 27. IX õhtul), mille koosseisus mängivad nii üliõpilased kui ka vilistlased.

Sügisfestival areneb igas mõttes jõudsalt. See on kujunenud oodatud muusikasündmuseks ja kohtumispaigaks mitte ainult meie üliõpilastele vaid ka rahvusvahelisele muusikaüldsusele. Nii EMTA õppejõudude kui üliõpilaste hulgas on kasvanud nende muusikute arv, kes tunnevad end paremini just uue muusika interpreteerimisel. Tänu sellele festivalile on sündinud ka EMTA nüüdismuusika ansambel, mis tegutseb siiani edukalt Taavi Kerikmäe juhendamisel.

Aasta-aastalt on suurenenud samuti EMTA Sügisfestivali koostööpartnerite hulk: hea koostöö on olnud NYYD Ensemble’iga, sihtasutusega Tartu Muusikafestivalid, Soome, Austria, Hollandi ja Saksa saatkonnaga. Selle aasta leid – Kultuurikatla konverents – vaid tõestab meie soovi esitleda ennast ka väljaspool harjumuspärast akadeemilist keskkonda.

Ürituse avatud ja loominguline õhkkond aitab kaasa õppejõudude ja üliõpilaste kontaktide tekkimisele, mis ei ole muusikuks kujunemise protsessis sugugi mitte väheoluline. Ning seetõttu usungi, et Sügisfestival on tänases Eesti muusikaelus leidnud oma kindla koha.

 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht