“Vilen Künnapu. Kunst, arhitektuur, revolutsioon”

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Vilen Künnapu (s.1948) on Eesti arhitektuuri elav klassik, ilma kelleta siinset arhitektuuri lähiajalugu on võimatu ette kujutada. Samas on Künnapu loominguline tegevus endiselt liiga aktiivne ja dünaamiline, et võimaldada elutööd ammendavat retrospektiivi. Künnapu n-ö vaimne ärkamine 2000. aastate algul mõjutas oluliselt autori hinnanguid ja vaadet oma loomingule, seda nii ümber mõtestades kui ka taaselustades hulga kujundeid varasemast töödest. Teine oluline Künnapu värsket loomingut mõjutav tegur on tänu pojale August Künnapule umbes kümne aasta eest tärganud kirg maalikunsti vastu. Siit leitud värvid ja kujundid on kandunud otse arhitektuuri ning andnud aluse Eesti arhitektuuri kõige ekstsentrilisematele projektidele.
Arhitektuurimuuseumi näitus püüab kirjeldada erinevate mõjude koosluses sündinud sünteesi, kõrvutada Künnapu varasemaid, arhitektuuriajaloo klassikasse kuuluvaid hooneid arhitekti värskete projektidega. Näituse rõhuasetus pole kaugeltki mitte ainult arhitektuuril, vaid pigem Künnapu vabaloomingul – joonistustel, kollaažidel ja maalidel – mis aitavad arhitektuuris toimunud muutust nähtavaks ja arusaadavaks teha. Näha saab Künnapu mitmeid uusi töid ja väiksemahulisi arhitektoone, lilleõiena kujundatud näitusesaali keskmeks on installatsioon „Punane stuupa“.
Näitusega kaasneb muuseumi poolt väljaantud raamat „Vilen Künnapu. Kunst, arhitektuur, revolutsioon“. Raamatu avab Veljo Kaasiku eessõna ja juhatab sisse Indrek Grigori essee Künnapu loomingulisest sünkretismist. Künnapu enese seisukohti vahendab Sven-Erik Stambergi intervjuu ning Künnapu kultuslikule loojakuvandile heidab valgust Peterburis tegutseva arhitektuurikriitiku Ksenja Litvinenko artikkel nn Elevandimajast.
Sarnaselt näitusele ei ole ka raamat retrospektiivne, vaid koondab meistri loomingulisi impulsse otsides kujundite järjepidevust ja ülekandeid tekstide, joonistuste, maalide, arhitektoonide, projektide ja valminud majade vahel.
29.01.–17.04.2016. Eesti Arhitektuurimuuseumi suures saalis
Kataloogi kujundus: Angelika Schneider
Näituse kuraator: Indrek Grigor
Näituse kujundus: Vilen Künnapu ja Paulina Pähn
Näituse graafika: Marko Kekišev
Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.
Täname: Mait Väljas, Triin Ojari, Jarmo Kauge, Tiiu Talvistu, Maarja Korstnik, Jürgen-Kristoffer Korstnik, Kristi Annist ja Tarmo Kotke.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht