Vabaduse jälil Tallinna ja Dresdeni vahel

Foto: Jaan Toomik “Oleg”, 2010. Still from video.

Alates 14. juunist saab Dresdeni Kunstihoones vaadata koostöös Kanuti Gildi SAALiga sündinud näitust „Freiheit zur Freiheit“, muu hulgas Jaan Toomiku videoinstallatsiooni „Oleg“. Näitus on osa üleeuroopalisest projektist Freiraum, mille algatas Goethe Instituut.

Mida tähendab vabadus tänapäeval Euroopas; kus on vabadus piiratud või ohus? Euroopa Goethe Instituutide projekti Freiraum raames alustavad Kanuti Gildi SAAL ja Dresdeni Kunstihoone ühist näituse- ja üritusesarja, mis käsitleb vabaduse küsimusi Euroopas. Näitusega „Freiheit zur Freiheit“, mis avatakse 14. juunil Dresdenis, uurivad projektipartnerid vabaduse eeldusi kahes üksteisest kaugel asuvas Euroopa punktis – Tallinnas ja Dresdenis.

Millistel tingimustel on vabadus üldse võimalik? Selleks et mõista Euroopa vabadust kunsti vaatenurgast, tundub oluline heita pilk minevikku. Dresdenis avatud näitusel esitletakse kolme kunstniku teoseid kolmest geograafilisest ja aja(loo)lisest perspektiivist – Mauthauseni ja Varssavi, Saksa Demokraatliku Vabariigi ja Poola Rahvavabariigi ning iseseisvuse taastamise eelse ja järgse Tallinna vahel. Terrori ja autoritaarsete režiimide kogemise kiuste peegeldub just Marian Boguszi, Christa Jeitneri ja Jaan Toomiku töödes tollase noore põlvkonna optimismi ja sõltumatust ning elavat püüdlust kunstilise vabaduse järele.

Näitus annab avalöögi järgmistele üritustele, mis toimuvad sügisel nii Dresdenis kui ka Tallinnas.

FREIRAUM
Projekt Freiraum soovib välja selgitada, kuidas on Euroopa linnades lood vabadusega. Millised küsimused tõusevad esile, kui kodanikud, teadlased ja kultuuritegelased mõtisklevad vabaduse mõiste üle konkreetses kohas? Milliseid probleeme konkreetses linnades nähakse? 38 Goethe Instituuti ja nende partnerid kunstivaldkonnast ja kodanikuühiskonnast vahetavad küsimusi elavalt üle kogu Euroopa ning leiavad küsimustele distantsilt vaatajate abil loovaid vastused.

Lähem info Goethe Instituudi kodulehel: www.goethe.de/freiraum
Partnerid:
www.kunsthausdresden.de
www.saal.ee

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht