Uus näitus Rakvere Teatris – kunstnik Tiiu Pallo-Vaik “Värveldus”

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Homme, 10. aprillil kl 17.17 avatakse Rakvere Teatri fuajees ning väikses majas maalikunstnik Tiiu Pallo – Vaik isiknäitus “Värveldus”
Mai Levin Tiiu kohta: “Näitus annab ettekujutuse põhiliselt Tiiu Pallo-Vaigu paari viimase aastakümne loomingust, akvarellidest ning õli-ja akrüülmaalidest. Selle loomingu tase on kunstnikule 2017. aastal toonud Kristjan Raua nimelise preemia.

Tiiu Pallo-Vaik on sündinud 27. mail 1941 Tapal, niisiis virulane. Kunstipisiku sai Tapa Keskkoolist, kus kunstiõpetajaks oli arhitekt Peep Jänese isa Ats Jänes. Aastail 1955-61 õppis Tartu Kunstikoolis, 1961-67 Eesti Riiklikus Kunstiinstituudis . Oli Tõnis Vindi ümber koondunud rühmituse ANK'64 liige. Ta on olnud rahutu, ikka ja jälle uusi väljendusviise katsetav kunstnik. 1960-ndate lõpus -1970-ndate alguses paelus teda abstraktsioon, sürrealismi hõnguga kummastatud reaalsus, 1970-ndatel – slaidimaal pingega fotoliku kontrastsuse ja maalilise tundlikkuse vahel, 1980-ndatel – puäntillistlik värvihõõg. 1990-ndatel äratas esialgu tähelepanu tema akvarellide hele ja ühtlaselt nüansseeritud overall painting – otsekui fragment mingist suuremast maalilisest voost, seejärel ka lähedases käsitluses õli-ja akrüülmaalid, mille olgugi üsna sile pind tundus omalaadse reljeefse maastikuna, mis elas mingitsalapärast sisemist elu.Kindlasti paneb kunstnik oma maalidesse kõikvõimalikke mõtteid ja tundeid, ma ei üritagi neid välja lugeda või formuleerida, ent nende maalide kaudu, mis mõjuvad maalina iseeneses, maalimisena maalimise pärast, jõuab minuni mingi seletamatu vaimne energia. See on nagu sosin, mis sunnib ennast kuulatama, ehkki sõnad pole summutatult vibreerivas helireas eristatavad. Selles, kuidas Tiiu Pallo-Vaik töötleb maalipinda, on tunda sajanditevanust traditsiooni, aga väljenduse otsekohene, teadlik ebamäärasus, selle hajumine materjalis – see on meie ajale üdini omane. 2010. aastate keskpaiku ilmusid maalide kõrvale, mille laad on ludvigoskarlikult või annaudovalikult sume, pehmete pintslilöökidega või voolama kippuva värviga lõuendipinnal , teistsuguse faktuuriga teosed. See faktuur kujutab endast värvikihti kraabitud peent paralleeljoonestikku ja annab töödele tehnitsistlikuma nüansi senise lüürilise asemel. Võibolla ma eksin, ent mulle tundub, et see uus laad, mille kunstnik on leidnud, peegeldab intuitiivset reageeringut millelegi ümbritsevas maailmas. Kunstnike reageeringud välismaailmale on seda huvitavamad, mida rohkem need sarnanevad taimedele, mis avavad või sulevad oma õied vastavalt päikese trajektoorile.”

Näitus jääb avatuks 17. maini.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht