Uues Kuku Kultuuritornis avatakse Endel Saarepuu näitus 

 

Endel Saarepuu. Püha õhtusöömaaeg. Teose fragment

Kuku klubi uutes ruumides ehk Kuku Kultuuritornis avatakse reedel 30. septembril kunstnik Endel Saarepuu šokeeriv näitus “Hullumaja puhvet”, mis toob vaatajani aastatel 2016-2021 joonistatud päevapoliitilised karikatuurid, kus kirev eliit saab kunstniku pliiatsi all halastamatu löögi.

Näituse kuraatori ja NOBA.ac kunstikeskkonna eestvedaja Andra Orni sõnul Saarepuu pilapildid ei halasta ega unusta. “Pärast rahvusvahelist skandaali, kus Rootsi kunstnik Lars Vilks sattus prohvet Muḩammadi karikatuuride eest islamiäärmuslaste põlu alla ning talle tehti lausa mõrvakatseid, on kogu lääne karikatuurimaailm muutunud kordades ettevaatlikumaks – vaikselt on toimunud enesetsensuur. Saarepuul aga julgusest ja skandaalsest materjalist puudust ei tule, ning ta juhib jätkuvalt hulljulgelt tähelepanu inimlikele nõrkustele ning poliitilise elu varjukülgedele,” selgitab kuraator. “Saarepuu tööd võivad meeldida, aga need võivad ka väga närvidele käia ja vastumeelsust tekitada. Teisalt on tema looming kui meeldetuletus, et üks vaba ühiskonna nähtustest on vabameelne kunst ja mõnus huumor,” sõnab Orn.

Hiljuti oma 73. sünnipäeva tähistanud Endel Saarepuu on tuntud eelkõige skulptorina, kuid kõige enam teatakse tema karikatuuri Lennart Merest Wiiralti kaamlina. Saarepuu väljapanek kultuuritornis koosneb kunstniku viimase aja joonistustest, mis vormistatud mängukaartidena, ning suurteosest “Püha õhtusöömaaeg”.

Näitust täiendavad puuskulptuurid

Andra Orn

“Püha õhtusöömaaja” tegevuspaigaks on Pirita klooster ning keskseks tegelaseks teose valmimise ajal valitsust juhtinud Jüri Ratas. Tema paremal käel asuvad Helmed – isa loeb pojale ussisõnu – ning vasakul patiseisu rõhutamiseks isa-tütar Kallased. Lisaks on teosele jõudnud Eesti Olümpiakomitee esimees, rahapakkide ja pendliga Urmas Sõõrumaa ning kujutatud on mitmeid sümboleid alates Herman Simmi riigireetmisest  Aleksei Navalnõi mürgitamiseni. Mängukaartidena vormistatud joonistused keskenduvad aga maailma poliitilisele eliidile läbi viimase aastasaja. Oma koha kaardipakis on leinud nii Donald Trump, Mao Zedong, kaksikmotiiv Hitlerist ja Putinist ning mitmed maailma liidrid. Näitust täiendavad puuskulptuurid, mis justkui vastanduvad kaasaegse kunsti arusaamale “kunst kunsti pärast” ning on nimme praktilise väärtusega, ehk vormistatud tooli, laua või tool/laua/panipaigana.

Endel Sarapuu näitus Kuku Kultuuritornis avatakse reedel, 30. septembril osana uue Kuku klubi soolaleivapeost. Sündmus saab alguse kl 19 Kuku klubi senises asukohas, Tallinna Kunstihoone ees, kust tuntud kultuuritegelaste sõnavõttude järel liigutakse kirevas rongkäigus uude Kuku Kultuuritorni. Õhtu jooksul saavad sõna teiste seas Jüri Arrak, Vilen Künnapu, Juku-Kalle Raid, Toomas Tiivel, Raul Vaiksoo, Tiit Pääsuke, Tiina Tammetalu, Marko Mäetamm, Jürgen Rooste, Tuutu, Kairi Leivo, Steve Vanoni ning  ansamblid PVC16 ja Elukas.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht