Unistuste Raadi. Liphartite kunstikogu Eestis

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

image001Ilmunud on raamat kunstilembeliste Liphartite kogust Eestis. Raamatu „Unistuste Raadi. Liphartide kunstikogu Eestis“ esitlus on 16. detsembril kell 14.00 Tartu Ülikooli kunstimuuseumis. Raamatu vastutav toimetaja on Inge Kukk, kujundaja Tiina Viirelaid.
Liphartite Raadi kunstikogu, mis viidi Raadilt ära juba ligemale 100 aastat tagasi, on ikka ja jälle olnud legendide allikaks, sest just paljusid kunstiteoseid nii muuseumites kui ka erakätes on seostatud Lipharti nimega.
Toomaks selgust Eestisse jäänud Raadi mõisa kunstipärandi ümber, algatati 2008. aastal Tartu Ülikoolis uurimisprojekt, mis on jõudnud raamatu “Unistuste Raadi. Liphartite kunstikogu Eestis” valmimiseni.  Esmakordselt on kataloogis, mille autorid on Inge Kukk ja Ingrid Sahk, esitatud kõik 2015. aastal Eestis asuvad Raadi kogu maalid, graafikalehed ja tarbekunstiesemed, mille päritolu on tõendatav.
1920. aastal annetas Liphart väikese osa Raadi kunstikogust Eesti Vabariigile, mis on käesoleval ajal jaotunud Tartu Ülikooli, Eesti Rahva Muuseumi, Eesti Kunstimuuseumi ja Tartu kunstimuuseumi vahel. Rikkalikult illustreeritud raamat vaatleb Raadi kunstikogusid tervikuna, tuues välja Raadil asunud silmapaistvamad teosed, mis viidi Eestist välja ning nüüdsest kuuluvad tuntud muuseumite ja kollektsioonide hulka.
Juhan Maiste esitab põhjaliku ülevaade Raadi mõisa ehitusloost Euroopa
kultuuuriloo taustal   ning Juta Keevallik kirjeldab esmakordselt viimase
Raadi pärishärra Reinhold Karl von Lipharti tegevust kunstiajaloolasena.
Piret Õunapuu vaatleb Eesti Rahva Muuseumi kunstikogu loomist ning selle eksponeerimist ERM-i näitusesaalides Raadi lossis.

Raamat on valminud Eesti Teadusfondi kaasabil ning Tartu Ülikooli ja Eesti Rahva Muuseumi koostöös.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht