Ungaris algab Eesti nädal

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

16.–24. märtsini toimub Ungaris mitut kultuurivaldkonda hõlmav Eesti nädal, mida korraldab Eesti Instituudi Ungari esindus koostöös kohaliku Szimplafilmiga. Eesti nädala traditsioonilistele toimumispaikadele Budapestile, Debrecenile ja Szegedile lisandub sel aastal ka Veszprém – üks kahest soome-ugri kultuuripealinnast aastal 2016.
Budapestis algab Eesti nädala programm 16. märtsil Arne Maasiku fotonäitusega „Vaga vesi“, mille avab Ungaris riigivisiidil viibiv välisminister Marina Kaljurand. Näituse avamisel osalevad ka Kadri Voorand ja Meelis Vind, kes esinevad järgmisel päeval koos Heliotroobiga Budapesti mainekas džässiklubis Opus. 18. märtsil avatakse ka teine näitus – Arvo Iho „Mereline Eesti“ –, mida saab Veszprémi raekojas külastada 19. aprillini.
Mõlemad fotonäitused kuuluvad ühtlasi merekultuuriaasta programmi.
Koos välisministri Marina Kaljurannaga saabub Ungarisse mulluse soome-ugri kultuuripealinna Obinitsa delegatsioon. Seto koorid Mokornulga leelokoor ja Seto Miihi Summ esinevad 17. ja 18. märtsil Veszprémis ja Iszkaszentgyörgys, mis kannavad soome-ugri kultuuripealinna tiitlit 2016. aastal. Lisaks toimuvad Iszkaszentgyörgys seto toidu-, käsitöö- ja tantsuõpitoad, avatakse Setomaad ja Obinitsat tutvustav fotonäitus. 19. märtsil tutvustatakse seto kultuuri ka Ungari Etnograafiamuuseumis Budapestis. Seto päeval Budapestis saab kuulata leelot, õppida tantsu ja traditsiooniliste seto roogade valmistamist, osaleda pukitrüki töötoas ning vaadata temaatilist filmi.
Eesti nädala filmiprogrammis linastuvad kaks mängufilmi („1944“ ja „Roukli“) ning dokumentaalfilmid „Arvo Pärt – isegi kui ma kõik kaotan“, „Kristus elab Siberis“ ja „Hundi süda“. Samuti saab näha uute anima- ja lühifilmide valikut. Publikul avaneb võimalus kohtuda „Roukli“ peaosatäitja Juhan Ulfsaki ning „Liblikmehe“ ungarlasest režissööri Edina Csüllögiga.
Budapestis ja Szegedis esitletakse autorite osalusel Andrus Kivirähki romaani „Mees, kes teadis ussisõnu“ ning Tiit Aleksejevi romaani „Kindel linn“ ungarikeelseid tõlkeid.
Budapesti kava lõpeb kaasaegse kultuuri keskuses Trafó Maike Lond Malmborgi isiklikel kogemustel põhineva loeng-etendusega „10 journeys to a place where nothing happens“, mis käsitleb kultuuri alternatiivseid rahastamisvõimalusi.
Debreceni kaasaegse kunsti muuseumis saab jätkuvalt näha Eesti tipparhitektuuri: pärast 2015. aastal eksponeeritud näitust „50 maja“ on publikul nüüd võimalik tutvuda väljapaistvate avalike hoonetega näitusel „Vana ja uus kaasaegses Eesti arhitektuuris“, mille avab 24. märtsil Debreceni linna peaarhitekt Zsolt Tibor China.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht