Ukraina kultuuri- ja kaasaegse rahvakunsti näitus Kondase keskuses

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kondase keskus annab teada, et kuni 23. jaanuarini on meil avatud Ukraina kultuurikeskuse tegemisi tutvustav näitus, kus muuseas eksponeerime laste seas väga populaarset mehhaanilist teatrit, mille kogemisel saavad väikesed külastajad ise kaasa lüüa.
1996. aastal tegevust alustanud Ukraina Kreekakatoliku Kiriku Kolmekäelise Jumalaema kirik asub 14. sajandist pärit hoones Tallinna vanalinna keskaegsete müüride vahel Laboratooriumi tänaval, kus mitme sajandi vältel asetses tsistertslaste ordu nunnaklooster. Lisaks kirikule tegutsevad samas Ukraina katoliku klooster, Ukraina kultuurikeskus, kloostrikunstide kool Labora, erinevad meistrikojad ning Tallinna Paber. Praeguse ilusa arhitektuuri-ansambli on kujundanud ning rajanud Anatoli Ljutjuk, kes koos sarnaste vaadetega sõpradega on oma kätega taastanud hooned, andes neile tagasi nende algse keskaegse vaimsuse.
Ukraina kultuuri säilitamiseks ja edendamiseks Eestis on keskuses veel raamatukogu ja muuseum, korraldatakse rahvamuusika kontserte ning ukraina traditsioone, käsitööd ning kunsti tutvustavaid püsi- ja rändnäitusi. Keskusel on suur ukraina rahvariiete kogu, traditsiooniliste lihavõttemunade kollektsioon, rahvapäraste mänguasjade väljapanek. Kondase keskuse näitusel tutvustame ka Tallinnas elava ukraina vanaproua Olga Võnnõku valmistatud aplikatsioonitehnikas vaipasid ja raamatuid, mis on kaasaegse rahvakunsti armsateks näideteks.
Ukraina kultuurikeskuses toimetav Tallinna Paber on ainus täiesti töökorras olev paberitöökoda  tänapäeva Eestis. See on ka kõige nähtavam osa keskuse töötubadest, mille eesmärk on säilitada kaduvaid oskusi, nagu näiteks käsitsi paberi valmistamine, kalligraafia ja raamatute valmistamine-trükkimine. Viimasega seoses on keskus üllitanud ka “Poeetilise punase raamatu” (illustratsioonid ja kujundus Nestor Ljutjuk, kalligraafia Heino Kivihall, luuletused Timo Maran), mille originaalillustratsioone näitusel esitleme. Selles raamatus on kokku saanud poeesia ja loodusteadus, kujutav kunst ja religioosne mõte, et kanda lugejani sõnumit taime-ja loomaliikidest, kes meid ümbritsevast loodusest märkamatult kaovad.
Ilmselt on paljud Eesti inimesed märganud sedagi, et Ukraina Kultuurikeskus kogub talveriideid, jalanõusid, talvevarustust ja rahalisi annetusi Ida-Ukraina sõjategevuses kannatada ja haavata saanud ukrainlastele. Rohkem infot keskuse kohta leiate nende kodulehelt www.ukk.ee või telefonil 6411 963. Kindlasti soovitame keskusega ka kohapeale (Laboratooriumi 22) tutvuma minna, sest sealne ruumielamus on unikaalne terves maailmas!
Näitus jääb avatuks 23. jaanuarini. Kondase keskus (Pikk 8, Viljandi) on avatud kolmapäevast laupäevani 11-17.

www.kondas.ee
kondas@kondas.ee
4333 968

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht