Tõnis Vindi plakatid Tartu Kunstimajas

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Neljapäeval, 18. jaanuaril kell 16.30 avatakse Tartu Kunstimaja väikeses saalis Tõnis Vindi plakatikujunduste valikut tutvustav näitus.

Tõnis Vint kujundas oma esimesed plakatid juba 1960. aastate lõpus vahetult peale ERKI lõpetamist (piimatööstusele ja muusikaüritustele). Kuigi ka neis on hilisemast ajast tuttavaid vindilikke jooni ning element, võime nende puhul siiski rääkida pigem kümnendile omasest kujunduskeelest.

Tõeliseks Vindi tour de force’iks saab lugeda komplekti 1980. aastate esimeses pooles valminud plakateid, mis on peamiselt mõeldud nii teiste kunstnike ühisnäituste kui grupiväljapanekute jaoks. Eesti graafika korüfee Jüri Hain on öelnud, et 1980ndatel kerkis plakat staatusse, milles pole seisnud ei kunagi varem ega hiljem ning Vint on kindlasti nn autoriplakati tõeline suurmeister. Kunstniku autorlus on selgelt tähtsamal kohal kui reklaamitav ning nii võib Vindi plakateid käsitleda iseseisva ja olulise komplektina tema loomingulise pagasis.

Näituse kuraator on Meelis Tammemägi.
Näitus jääb avatuks 11. veebruarini.

Tõnis Vint (snd 1942) õppis aastatel 1962–1967 Eesti Riiklikus Kunstiinstituudis graafikat ning oli rühmituse ANK ’64 asutaja ja ideeline liider. Järgnevatel kümnenditel saab teda pidada üheks omanäoliseima käekirjaga graafikuks Eesti kunstis ning peamiseks minimalismi ja orientalismi kõneisikuks. 2012. aastal toimus Kumus kunstniku suurnäitus „Tõnis Vint ja tema esteetiline universum”, millega kaasnes ka mahukas monograafia. Viimati esines Vint Tartus Kiwaga kahasse tehtud ühisnäitusel „Labürint ja igavese tagasituleku teed” (2007, Rael Artel Gallery: Non-Profit Project Space, kuraator Elnara Taidre).

www.kunstimaja.ee
Tartu Kunstimaja (Vanemuise 26) on avatud K–E 12–18. Näitused on tasuta.
Tartu Kunstimaja näitusetegevust toetavad Tartu Linnavalitsus ja Eesti Kultuurkapital.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht