“Töid kooli fondist. Juhendaja Helle Vahersalu” Nooruse galeriis

Foto: Reet Pulk-Piatkowska

Töid kooli fondist. Juhendaja Helle Vahersalu.

Foto: Reet Pulk-Piatkowska

Töid kooli fondist. Juhendaja Helle Vahersalu
24.10. – 09.11.2019
Nooruse galerii

Neljapäevast, 24. oktoobrist on Nooruse galeriis avatud näitus „Töid kooli fondist. Juhendaja Helle Vahersalu“. Vaataja ette tuuakse valik Tartu Kunstikooli ja Tartu Kõrgema Kunstikooli, nüüdse Kõrgema Kunstikooli Pallas, õpilaste ja üliõpilaste teostest, mis on valminud poole sajandi jooksul Helle Vahersalu juhendamisel. Ühtlasi on väljapanek pühendatud Eesti ühe pikema staažiga kunstipedagoogi maalikunstniku Helle Vahersalu 80. juubelisünnipäevale.

Peale Eesti Riikliku Kunstiinstituudi maalieriala lõpetamist asus 1967. aasta sügisest Tartu Kunstikooli joonistuse ja maalimise õpetajaks kooli vilistlane Helle Vahersalu. 1970-ndatest hakkas ta andma kompositsiooni, põnevat ja harivat ainet talle endalegi. Vahersalu õpilasteks on olnud valdavalt kunstilise kujundamise (dekoraatorid) ja maali eriala õppijad, kusjuures oma põhiala, maalikunsti saladusi hakkas ta jagama alles III ja IV kursusele jõudnutega. Helle Vahersalu oli samavõrd kõrgelt hinnatud diplomitööde juhendaja, kelle diplomandid läbi kümnendite kooli edukalt lõpetasid ja ellu astusid. Skulptorist kolleeg Tõnis Paberit peab Helle Vahersalu teeneks maali stuudiumi säilimist Tartus.
Helle õpilaste hulk on märkimisväärselt arvukas ja mitmed neist on nime jäädvustanud eesti kunsti lukku, saatjaks õpetaja jätkuv huvi nende käekäigu vastu. Loetlegem siinkohas vaid mõned – Sirje Petersen, Kalli Kalde, Tuuli Puhvel, Priit Pangsepp, Kristi Kongi, Merike Estna, Kerttu Lätt, Kadri Toom, Evelin Zolotko, Rauno Thomas Moss, Katrin Maask jpt.
Koos kolleegi maalikunstniku Lola Liivatiga asusid nad talletama kooli ajalugu sõnas ja pildis. Helle Vahersalust kujunes kooli traditsioonide hoidja, kes teab, mäletab ja ütleb, et nii asjad olid ja on!
Näitusetööd on pärit Tartu Kunstikooli ja Kõrgema Kunstikooli Pallase metoodilistest fondidest, tõelistest kunstihariduslikest varasalvedest. Sinna valiti ja valitakse paremik hindamistelt, samuti praktikatel valminuist ja diplomitöödest, kasutades seda näitliku materjalina õppetöös. Just Helle Vahersalu on olnud vardajaks, kes võttis oma südameasjaks fondide täiendamise, korrastamise ja säilitamise.

Näitust kureeris Reet Pulk-Piatkowska ning kujundas Madis Liplap, plakati kujundus Peeter Paasmäelt. Tänud: Helle Vahersalu, Tartu Kunstikool, Tartu Kunstimaja, Kõrgema Kunstikooli Pallas kolleegid, Eesti Kultuurkapitali Tartumaa ekspertgrupp.
Samaaegselt õpilastööde väljapanekuga Nooruses toimub Tartu Kunstimajas Helle Vahersalu juubelinäitus „Lumi, rooste, värv“ (kuraatorid Tiiu Talvistu ja Kadri Asmer) ja mõlemas näitusepaigas on saadaval on 232-leheküljeline raamat kunstniku loomingust .

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht