Tallinnasse saabub rahvusvaheliste teatrifestivalide hittlavastus “Näitus B”

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

exhibit-b_photo-sofie-knijff-2 exhibit-b_photo-sofie-knijff-3Järgmisel nädalal, 5.–10. detsembril leiab aset Tallinna Linnateatri rahvusvaheline festival “Talveöö unenägu 2016: Plaan B”. Festivali mõte on tuua Tallinnasse siinset teatripilti rikastavaid kaasaegseid piiritaguseid lavastusi. Erinevatel festivalidel rahvusvahelist tähelepanu pälvinud lavastuste seas jõuab kohalike teatrihuvilisteni Lõuna-Aafrika Vabariigi lavastaja Brett Bailey performance “Näitus B” (Exhibit B). Rassiküsimused, poliitika ning teised ebamugavad ja ohtlikud teemad Bailey lavastustes on kaasa toonud talle hüüdnime „Aafrika kõige kartmatum teatritegija”.

“Näitus B” toob meie ette julge taasesituse sada aastat tagasi toimunud orjanäitusest Norras, kaasates selleks päris inimesi meie keskelt. Lavastus koosneb erinevatest installatsioonidest eraldi ruumides, kuhu publik ükshaaval siseneb. Nendes tubades on vaataja vastamisi kaunilt seatud vaatemängudega, mis vihjavad peamiselt Aafrikas toimunud rassistlikele ajaloosündmustele. Näitusel on viiteid ka hilisematele intsidentidele, näiteks Aafrika pagulaste vastu suunatud rassismile Euroopas.

Festivali kuraatori ja Linnateatri dramaturg-lavastaja Paavo Piigi sõnul on “Näitus B” nii selleaastase teatrifestivali kui ka Bailey repertuaari üks kõige vastuolulisemaid lavastusi. “See näituselaadne lavastus on tekitanud paljudes etenduspaikades intriige ja ka vääritimõistmist. Lavastuse vastased on tulnud tänavatele selle vastu protestima, samas poolehoidjad on nimetanud seda unustamatuks ja väärikaks,” ütles Piik.

Eestis ei ole just kuigi palju inimesi, kes on lavastust “Näitus B” varem oma silmaga näinud. Nende väheste seas on aga teatriprodutsent Märt Meos, kes kirjeldab „Näitus B“-d kui üht meeldejäävamaid teatrikogemusi. “Nägin Brett Bailey lavastust juba üle kolme aasta tagasi, aga meeles on ta, nagu oleks eile näinud. Väga ootamatu, mõtlemapanev, skandaalne ja inimhinge piire kompav. Kindlasti on ta veel aktuaalsem tänasel päeval, kui Euroopa vaevleb põgenikekriisis. Mul on hea meel, et see lavastus jõuab Eestisse, ja tean, et seda pole olnud kerge siia tuua.”

 

Tänavuse festivali “Talveöö unenägu: Plaan B” raames näeb lavastusi Lätist, Leedust, Venemaalt ja Lõuna-Aafrika Vabariigist, mida ühendab katse asetada vaataja kellegi teise olukorda. Olgu need supermarketi kassapidajad, teise nahavärviga inimesed või vaesed kunstnikud. Ajal, mil me avalik ruum on kimpus sotsiaalsete teemade avamisega nii, et see ei muutuks verbaalses vägivallaks ja poriloopimiseks, vaid tekitaks mõistmist, võiks teater olla plaan B.

 

Teatrifestivali programm, ajakava ja piletiinfo on olemas siin: linnateater.ee/festival-2016.

 

Lisainfo:

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht