Soome naivistide jõulunäitus Eesti Lastekirjanduse Keskuses

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Esmaspäeval, 30. novembril 2015 kell 16 avatakse Eesti Lastekirjanduse Keskuses Soome naivistide jõulunäitus „Südamega tehtud – valgust & rõõmu!”
Väljapanekul osaleb 20 Soome juhtivat naivisti, teiste seas Kia-Maria Aho, Kaarina Alsta, Petra Heikkilä, Aimo Katajainen ja Kikka Nyrèn.
Tegemist on kolmanda Soome naivistide ühisnäitusega sel aastal, mis on ühtlasi väljaspool Soomet toimunuist suurim.
Marja-Muusa Hämäläinen naivismi populaarsusest Soomes ja mujal:
”Põhjuseks on arvatavasti praegune olukord maailmas. Naivistid kingivad oma teoste abil lootust, teisalt ärgitavad nad nägema väikeses suurt ja suures väikest. Igaüks võib seda kogeda omamoodi, lasta sel oma hinge puudutada – keegi teine ei saa ette kirjutada, mida vaataja peaks nägema, ta võib olla vaba kriitikast ja hinnangutest, lasta südamel rääkida ja hingel kosutust saada.“ Soovile tuua maailma lootust, rõõmu ja valgust ning anda vaatajaile jõudu viitab ka näituse pealkiri.
Naivism on individuaalne kunst, selle keskmes on tunded ja „väikese inimese” vaatenurk. Teosed on üldiselt üsna väikesed, kompositsioon on tihti skemaatiline või vaba, proportsioonid moonutatud, perspektiivi eiratakse, värvid on kirkad. Ümbritsevat keskkonda kujutatakse unelmalaadse ideaalmaastikuna. Sageli iseloomustab naivistlikke teoseid ürgjõuline, aupaklik ja lüüriline lähenemine. Samuti argised kohtumised, inimesed, loomad. Paljud naivistid lähenevad ainele sügavalt ja tundlikult, tihti veidi kurvameelselt.
Soome Naivistide Ühing asutati 2012. aastal. Ühingu eesmärgiks on edendada naivistide töötamisvõimalusi, turundust ja näitusetegevust Soomes ja välismaal ning jagada teavet naivismist kui kunstivoolust ning naivistlikest kunstnikest.

Minna Lehvaslaiho

Minna Lehvaslaiho

Näitus jääb avatuks 30. detsembrini 2015.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht