Sisearhitekt ja kunstnik-restauraatori Aet Maasiku mälestusnäitus

Näituse kutse8. mail kell 16.30 avati Kuressaare Raegaleriis  sisearhitekt ja kunstnik-restauraatori Aet Maasiku (8.07.1941 – 20.08.2013) mälestusnäitus. Näitus on koostatud A. Maasiku tütre Anna-Liisa Pärdi poolt ja  koosneb  Aet Maasiku poolt aastatel 1962- 2012  valminud  eskiisidest ning akvarellidest. Tööde esmakordne esitlus oli Tallinnas Mustpeade Majas 2014. aasta veebruaris.
Aet Maasik pühendas 40 aastat oma elust ajalooliste interjööride säilitamisele ja taastamisele. Pärast sisearhitekti kutse omandamist ERKI-s  1965.aastal  töötas ta Projekteerimisinstituudis Eesti Projekt, kuuludes praeguse Välisministeeriumi hoone  (tollase EKP KK hoone) ja Hotelli Viru projekteerijate gruppi. Valmisid ka TPI raamatukogu ja kohvik Szolnoki sisekujunduse projekt. Juba õpinguaegse praktika ajal tärganud huvi talurahvaarhitektuuri ja
ajaloolise interjööri vastu tõi Aet Maasiku 1969.a.  tööle Vabariiklikku Restaureerimisvalitsusse.
Saaremaal ja Kuressaarel oli Aet Maasiku elus  eriline koht ja Kuressaare raekojaga  jäi ta seotuks kuni oma elu lõpuni. 1970-1973 toimus raekoja põhjalik uurimine, mis läks üle kapitaalremondiks ning restaureerimiseks. Aet Maasiku projektide alusel on kujundatud  ja ennistatud raekoja interjöörid ning valmis väga menukaks osutunud kohvik Veski sisekujundus, 1996.aastal renoveeriti ning sisustati restoran Raekelder.  1995-2005 lõi ta sisekujunduse lahendused ja juhtis mitmeid  restaureerimistöid Kuressaare raekojas. 2002. aastal toimus Aet Maasiku eestvedamisel lõuend-laemaali restaureerimine ja  paigaldamine raekoja saali lakke. 2010. aastal oli ta Kuressaare Turismiinfokeskuse ruumide renoveerimise konsultant.
1977-1985 töötas Aet Maasik EKE Projektis, kus keskmes oli põhiliselt maapiirkondade arhitektuur. Valmisid mitmed sisekujundusprojektid: Laeva keskusehoone, Võru KEK-i administratiivhoone, Munkadetaguse torni kohviku ja Raikküla mõisakeskuse juurdeehitise sisekujundus. Samuti Pärlselja pioneerilaagri mänguväljakud ja sisekujundus Saare KEK-i administratiiv-hoonele, mida peetakse kolhoosiehituse üheks silmapaistvamaks näiteks Eestis.
1985. aastast töötas Aet Maasik Kultuurimälestiste Riikliku Projekteerimise Instituudis. Sel perioodil valmisid mitmed sisekujundusprojektid Tallinnas: Mustpeade maja, Noorsooteater, restoranid Astoria ja Maharaja, kohvik Tallinn.
1989.a. alustas Aet Maasik tööd arhitektuuri- ja restaureerimisbüroos OÜ Vana Tallinn. Nendesse tööaastatesse mahuvad tema käe all valminud tähelepanuväärsed projektid, alates 1992.a. koos restaureerimistöödega. Suuremateks õnnestumisteks võib lugeda EELK hoone sisekujunduse Toompeal, Õpetajate Maja saalide sisekujunduse restaureerimise, Eesti Panga interjööri detailide ja maalingute konserveerimise-restaureerimise, Albu mõisa peahoone restaureerimistööd, Tõstamaa mõisa peahoone sisekujunduse projekti ja laemaalide taastamist. 2011.a. valmis Kuressaare Laurentsiuse kiriku restaureerimise projekt.
Aet Maasik oli suurepärane joonistaja ja maalija, ühtlasi hea ajalooliste interjööridetailide tundja. See kajastus kõigis  tema tehtud töödes, andes neile isikupärase võlu ja tekitades imetlust. Igapäevatöö kõrvalt õpetas Aet Maasik mitmete aastate jooksul Eesti Kunstiakadeemia üliõpilastele joonistamist, tutvustas ajaloolisi interjööre ning juhendas mitmeid praktikaid. Ta oli Sisearhitektide ja Arhitektide Liidu liige ning kuulus ICOMOSi Eesti komiteesse selle asutajaliikmena. Aet Maasik on oma tegevusega andnud tähelepanuväärse panuse Eesti ajalooliste interjööride säilitamisse, kaistmisse ja taastamisse.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht