Sirje Kriisa isiknäitus KOLMAS ELU Tallinna Keskraamatukogus

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Teisipäeval, 31. jaanuaril 2017 kell 17.00 avatakse Tallinna Keskraamatukogus, Estonia pst 8 SIRJE KRIISA näitus „KOLMAS ELU”
Näitus jääb avatuks 25. veebruarini.

Sirje Kriisa on Eesti NSV Riikliku Kunstiinstituudi  nahaosakonna lõpetanud kunstnik, kes elab Keilas ja töötab praegu Tallinna Keskraamatukogus köitjana. Loominguliselt väljendab end peamiselt köitekunsti žanris.
Seekordsel väljapanekul mõtiskleb ta oma objektides keskkonna saastamise  ja tulevikuprobleemide üle. Katsetab ready-made esemetega ja  ümbertöötatud materjalidega või esitatab neid teises kontekstis. Taaskasutatud materjale on ta tarvitanud ka raamatuköidete valmistamise puhul.

Sirje Kriisa on  1985. a. Eesti Kunstnike Liidu ja Eesti Nahakunstnike Liidu liige. Veel on ta aastaid olnud Eesti 1996. aastal loodud Köitekunstnike Ühenduse (EKÜ) juhatuse esinaine ja üks asutajaliikmetest.
Olles üks Scripta manent´ite idee autoritest, on ta loominguline elutöö olnud ja on EKÜ raames rahvusvaheliste objekti- ja köitekunstinäituste ning konverentside, nimetusega „Scripta manent“ (lad. k. kirjutatu on jääv), korraldamine ja läbiviimine ning köitekunsti igakülgne tutvustamine, kus köidetava materjali aluseks on eesti kirjandus. S. Kriisa on köiteühingu liikmena hea seisnud köitekunsti säilimise ja järjepidevuse eest Eestis, selle unikaalse kunstiliigi õpetamise ning  väärtustamise eest kultuuriruumi osana. Seega on ta  olnud üle 20 aasta iga 5 aasta tagant toimuvate ürituste „Scripta manent“ üks korraldajatest ja  vastutajatest. Köidetud ja üle maailma levitatud teemad on olnud: Jaan Kaplinski ja Doris Kareva, eesti laste kirjanduslik looming, Veljo Tormis, radikaalne eesti noor luule. Tallinna Scriptadel on osalenud keskmiselt 200 köitjat 20 riigist.

Sirje Kriisa on  täiendanud end mitmetel kodu- ja välismaistel köitekursustel, teinud isiknäitusi ja esinenud arvukatel ühisnäitustel siin- ja sealpool riigipiiri (Rootsi, Prantsusmaa, Itaalia, Taani, Soome, Venemaa, Läti, Leedu, Šveits, Island, Ungari, Inglismaa, Jaapan, Belgia, Kanada, Austraalia), põhiliselt köidete ja köiteobjektidega. Ta on teinud aniliinpilte, tegelnud nahkrõivaste ja aksessuaaride kujundamisega, kavandanud karpe, albumeid, külalisraamatuid ja auaadresse kunagisele Tallinna kunstikombinaadile “Ars”. Veel on ta restaureerinud kirikuraamatuid. Kunstiinstituudis töötamise ajal on ta osalenud Kaljo Põllu  soome-ugri uurimisreisidel hõimurahvaste kultuuri jäädvustamiseks ERM-ile. S. Kriisa loomingut on erakogudes, Eesti Ajaloomuuseumis, Eesti Disaini- ja Tarbekunstimuuseumis ja välismaal (Austraalia, Soome, Rootsi, Itaalia, Saksamaa, Kanada, Venemaa). Ta on  tutvustanud eesti köitekunsti mitmetel loengutel, seminaridel, konverentsidel ja praktilistel kursustel nii kodu- kui ka välismaal.
Autasud:
1978 – noortepreemia köitenäitusel Tallinnas
1998 – hõbemedal I rahvusvahelisel köitekunstinäitusel, Assisi, Itaalia
1999 – Urrugne linna medal 5. rahvusvahelisel köitekunsti biennaalil, Saint-Jean-de-Luz, Prantsusmaa
2000 – Eesti Kultuurkapitali preemia rahvusvahelise köitekunstinäituse ”Scripta manent II“ kureerimise eest Tallinnas

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht